7. sınıf sosyal bilgiler dersinde uygulanan sorumluluk temelli etkinliklerin öğrencilerin sorumluluk ve sosyal sorumluluk değerini kazandırmadaki etkisi
The impact of responsbility-based activities applied in 7th grade social studies lessons on instilling responsibility and social responsibility values in students
- Tez No: 1016401
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ULU KALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dünyanın birçok yerinde çeşitli toplumsal sorunların yaşandığı görülmektedir. Yaşanan bu toplumsal sorunların çözülmesinde duyarlı, bilinçli, hak ve sorumlulukların farkında olan bireylerin yetiştirilmesin önemini artırmaktadır. Toplumsal sorunların ortaya çıkmasında genel olarak ahlaki değerlerin giderek kötüleşmesi, aile içi iletişim ve bağlarının zayıflaması, aşırı tüketim eğiliminin gösterilmesi, sosyal medya bağımlılığı gibi etkenlerin olduğu görülmektedir. Dünyada genelindeki toplumların demokratik, huzurlu, sürdürülebilir bir yaşama sahip olabilmeleri bireylerin hem kendilerine hem de topluma karşı sorumlulukların farkında olmalarıyla mümkün olduğu görülmektedir. Bundan dolayı sorumluluk değerinin eğitim yolu ile bireylere aktarılmasında büyük önem taşıdığını göstermektedir. Bundan dolayı öğrencilerin sorumluluk bilincinin farkında olması ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirilmesi için eğitim süresi boyunca değerler eğitiminin etkinlik temelli olarak öğrencilere aktarılması önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan sorumluluk temelli etkinliklerin sorumluluk ve sosyal sorumluluk değerlerini kazandırmalarına olan etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel verilerden oluşan karma yöntem kullanılmıştır. Nicel boyutta ön test -son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen nitel boyutta ise görüşme ve araştırmacı gözlemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Artvin il merkezinde bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sorumluluk ve Sosyal Sorumluluk Ölçeği ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler istatistiksel analizlerle nitel veriler ise içerik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları sorumluluk değeri etkinliklerinin öğrencilerin sorumluluk düzeylerini anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin etkinliklere yönelik görüşlerinin olumlu olduğu sorumluluk ve sosyal sorumluluk bilincinin gelişimine katlı sağladığı sonucuma ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak sorumluluk değerine yönelik etkinliklerin Sosyal Bilgiler derslerinde sistemli ve planlı bir şekilde uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many parts of the world today are experiencing various social problems. This increases the importance of raising sensitive, conscious individuals who are aware of their rights and responsibilities in addressing these social problems. Generally, factors contributing to the emergence of social problems include the gradual deterioration of moral values, the weakening of family communication and bonds, excessive consumerism, and social media addiction. Globally, societies can only achieve democratic, peaceful, and sustainable lives if individuals are aware of their responsibilities both to themselves and to society. Therefore, it is crucial to instill the value of responsibility in individuals through education. Consequently, to ensure students are aware of their responsibilities and are raised as responsible individuals, values education should be delivered to students throughout their education using activity-based methods. The aim of this research is to determine the effect of responsibility-based activities implemented in 7th-grade Social Studies lessons on instilling values of responsibility and social responsibility in students. A mixed-methods approach was used in the research, employing both quantitative and qualitative data. A quasi-experimental design without a control group was used for the quantitative aspect, while interviews and researcher observations were utilized for the qualitative aspect. The study group consisted of 7th-grade middle school students attending a middle school in Artvin city center, affiliated with the Ministry of National Education, during the 2025-2026 academic year. The Responsibility and Social Responsibility Scale and a semi-structured interview form were used as data collection tools. Quantitative data were analyzed using statistical analysis, while qualitative data were analyzed using content analysis. Research findings indicate that activities promoting the value of responsibility significantly increase students“levels of responsibility. Furthermore, students”opinions regarding these activities are positive, and the study concludes that they contribute to the development of responsibility and social responsibility awareness. Based on these research findings, it is recommended that activities promoting the value of responsibility be implemented systematically and planfully in Social Studies lessons.