Deprem sonrası hatay ili afet sahasında görevli personelin afete müdahale öz yeterlilik ve karşılaştıkları zorluklar ile ilişkili bir araştırma: AFAD personeli örneği
A study related to disaster response self-efficacy of the personnel working in the disaster area of hatay province after the earthquake and the difficulties they encountered: The example of AFAD personnel
  1. Tez No: 950335
  2. Yazar: GİZEM HÖKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURÇİN KÜÇÜK KENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Afet müdahalesi, özellikle arama kurtarmada, profesyonel grupların bir araya geldiği iş birlikçi süreçleri içerir. Personelin yalnızca teknik becerilere değil, aynı zamanda öz yeterliliğe de sahip olması gerekir. Bu araştırmada, 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından Hatay ilindeki AFAD personelinin öz yeterlilik düzeyleri ve karşılaştıkları zorluklar değerlendirilmiştir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılarak nicel veriler“Afet Müdahale Öz Yeterlilik Ölçeği (AMÖYÖ)”, nitel veriler ise açık uçlu sorularla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS'de betimsel istatistikler ve korelasyon analizleri kullanılarak, nitel veriler ise tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek ortalama sonuçlarına göre, katılımcıların genel özyeterlilik seviyesi %83,84±4,68 yüksekti. Katılımcıların çoğunluğu karar alma, ekip çalışması ve kriz müdahalesi gibi alanlarda kendilerini yeterli hissetmiştir. Nitel bulgular ise psikolojik baskı, iletişim sorunları, kaynak kıtlığı ve koordinasyon eksikliklerinin sahada sıklıkla karşılaşılan zorluklar olduğunu göstermiştir. Bu zorluklar kişisel, afet mağdurlarıyla ilgili ve yönetsel olmak üzere üç ana tema altında kategorize edilmiştir. . Bu çalışma, afet müdahale süreçlerinde yalnızca teknik yeterliliğin değil, aynı zamanda psikolojik dayanıklılığın, etkili iletişimin ve kurumlar arası koordinasyonun da önemli olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, özellikle de afet mağdurlarının nitel değerlendirmede yaşadığı zorlukların öne çıkması, bu bulguların AFAD personeli için eğitim politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Bu açıdan, AFAD personeli için hizmet içi eğitimlerde stres yönetimi ve kriz iletişimi konularına daha fazla önem verilmesi önerilmektedir. Bu bulgular, afet müdahale kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan pratik ve bütüncül eğitim politikalarının geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Disaster response, especially in search and rescue, involves collaborative processes where professional groups come together. Personnel must possess not only technical skills but also self-efficacy. This research evaluated the self-efficacy levels and challenges faced by AFAD personnel in Hatay province following the February 6, 2023, earthquakes. A mixed-methods approach was employed, collecting quantitative data through the“Disaster Response Self-Efficacy Scale (DRSES)”and qualitative data through open-ended questions. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics and correlation analyses in SPSS, while qualitative data were analyzed using thematic analysis. According to the scale average results, the participants' general self-efficacy level was 83.84±4.68% high. The majority of participants felt competent in areas such as decision-making, team collaboration, and crisis response. The qualitative findings indicated that psychological pressure, communication problems, resource scarcity, and coordination deficiencies were frequently encountered challenges in the field. These challenges were categorized under three main themes: personal, disaster victim-related, and managerial. This study demonstrates that in disaster response processes, not only technical competence but also psychological resilience, effective communication, and inter-institutional coordination are essential. The research results, particularly the prominence of challenges experienced by disaster victims in the qualitative assessment, suggest that these findings can contribute to the development of training policies for AFAD personnel. In this respect, it is recommended that in-service training for AFAD personnel place more emphasis on stress management and crisis communication support. These findings are significant for developing practical and holistic training policies aimed at strengthening disaster response capacity.