Türkçe öğretmeni adaylarının hazırlıksız konuşmalarındaki akıcısızlık türleri üzerine bir durum çalışması
A case study on types of disfluency in impromptu speech of prospective Turkish teachers
  1. Tez No: 950421
  2. Yazar: EYLÜL ŞERİFE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe öğretmeni adaylarının hazırlıksız konuşma esnasında sergiledikleri akıcısızlık türlerini tespit etmektir. Çalışmanın katılımcılarını Gazi Üniversitesinde öğrenim gören ve ana dili Türkçe olan 4. sınıf öğrencisi 30 Türkçe öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Çalışmada veriler, gözlem formu ile toplanmıştır. Çalışmada veriler nitel araştırma ekseninde ve Maxqda 2022 programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Yüz yüze görüşmeler yoluyla her katılımcıdan en az 300 sözcükten oluşan konuşma örnekleri toplanmış ve transkripsiyon yardımıyla yazı diline aktarımı sağlanmıştır. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda katılımcıların ortalama sözcük sayısı 103,20 toplam akıcısızlık yüzdesi 7,37 toplam akıcısızlık üretimi ise 758 olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda Türkçe öğretmeni adaylarının hazırlıksız konuşma esnasında en sık başvurdukları akıcısızlık türlerinin sırasıyla sesli duraklama (f=580), onarım (f=85), tereddüt (f=27) en az kullanılan akıcısızlık türünün ise uzatma (f=11) olduğu, dolu durak üretimi esnasında en çok gözlemlenen dolgu sözcüklerin“ııı”(f=380),“hani”(f=47),“yani”(f=42) olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın diğer alt probleminden hareketle Türkçe öğretmeni adaylarının konuşmalarında hata onarımına (f=27) oranla uygunluk onarımına (f=58) daha sık yer verdikleri tespit edilmiştir. Türkçe öğretmeni adaylarının hazırlıksız konuşmaları sırasında ardışık olarak yer verdikleri akıcısızlık kombinasyonları incelendiğinde, sesli duraklamanın ardından sıklıkla onarım, tereddüt ve sessiz duraklamaya başvurdukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the types of disfluencies exhibited by prospective Turkish language teachers during impromptu speech. The participants of the study consisted of 30 fourth-year Turkish language teacher candidates, all of whom are native Turkish speakers studying at Gazi University. Data were collected using an observation form. The data were analyzed within the framework of qualitative research and processed using the Maxqda 2022 software. Through face-to-face interviews, each participant provided a speech sample consisting of at least 300 words, which was transcribed into written form. Based on the findings, the average word count of participants' speech was calculated as 103.20, the overall disfluency percentage was 7.37%, and the total number of disfluency instances was found to be 758. It was also determined that the most frequently used types of disfluencies by prospective Turkish language teachers during impromptu speech were, respectively, filled pause (f = 580), repair (f = 85), and hesitation (f = 27), while the least frequently observed disfluency type was prolongation (f = 11). Among the filled pauses, the most commonly used filler words were“ııı”(f = 380),“hani”(f = 47), and“yani”(f = 42). Based on another sub-problem of the study, it was found that participants employed appropriateness repairs (f = 58) more frequently than error repairs (f = 27) in their speech. When the sequential combinations of disfluencies in participants' impromptu speech were examined, it was observed that filled pauses were often followed by repairs, hesitations, and silent pauses.