İlköğretim öğretmenlerinin eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik görüşleri
Primary school teachers' views on the use of artificial intelligence in education
- Tez No: 950419
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Teknoloji, toplumların günlük yaşamını dönüştüren ve yeniden şekillendiren güçlü bir etkendir. Bu dönüşümün en belirgin biçimde hissedildiği alanlardan biri de eğitimdir; özellikle son yıllarda yapay zekâ destekli uygulamalar, eğitim süreçlerini köklü bir biçimde değiştirmeye başlamıştır. 1920'lerde Sidney L. Pressey'in sınav makineleriyle temelleri atılan yapay zekâ destekli uygulamalar, günümüzde bireyselleştirilmiş öğrenme yolları sunmakta, sosyal-duygusal becerileri desteklemekte ve öğretmenlere veri temelli kararlar alma imkânı tanımaktadır. Ayrıca, engelli bireylerin eğitime erişimini kolaylaştırmakta ve kurumsal işleyişe çok yönlü katkı sağlamaktadır (Burtgil, 2024). Bu çalışma ilköğretim öğretmenlerinin eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya 75 ilköğretim öğretmeni katılmıştır. Öğretmenlerin seçiminde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma verileri 'yarı yapılandırılmış görüşme soruları' kullanılarak yüz yüze görüşmelerle elde edilmiştir. Verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ilköğretim öğretmenlerin çoğu yapay zekayı insan zekasını, düşüncelerini ve davranışlarını taklit etme olarak algılamaktadır. Öğretmenler eğitimin bütün alanlarında yapay zekanın kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin eğitim alanında kullanılan yapay zekâ araçları ve kendi branşlarında kullanılan yapay zekâ araçları ile ilgili farkındalıklarının ve yapay zekâ alanında eğitim alma durumlarının düşük seviyede olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin genel olarak eğitimde yapay zekâ kullanımına karşı olumlu bir bakış açısına sahip oldukları belirlenmiştir. Öğretmenlerin yapay zekanın öğretmenlerin rolünü olumlu yönde etkileyeceği, eğitimde yapay zekanın yaygınlaştırılması ve etik durumlara dikkat edilmesi gerektiği, yapay zekanın gelecekte gelişerek yaygınlaşacağı görüşlerini benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is a powerful factor that transforms and reshapes the daily lives of societies. One of the areas where this transformation is most clearly felt is education; especially in recent years, artificial intelligence-supported applications have begun to radically change educational processes. Artificial intelligence-supported applications, which were founded in the 1920s with Sidney L. Pressey's exam machines, today offer individualized learning paths, support social-emotional skills, and allow teachers to make data-based decisions. In addition, it facilitates disabled individuals' access to education and contributes to institutional functioning in many ways (Burtgil, 2024). This study was conducted to examine the opinions of primary school teachers regarding the use of artificial intelligence in education. In this research, the phenomenological study method, was used, especially a qualitative research method. A total of 75 primary school teachers participated in the study. Convenience sampling was preferred in selecting the teachers. Data were collected through face-to-face interviews using semi-structured interview questions. The data analysis was conducted using content analysis. According to the results of the study, most of the primary school teachers perceive AI as a simulation of human intelligence, thoughts, and behaviors. Teachers stated that AI could be used in all areas of education. It was found that teachers' awareness of AI tools used in education and in their own fields, as well as their level of training in AI, were at a low level. It was determined that teachers generally have a positive outlook on the use of AI in education. The teachers adopted the view that AI will positively impact teachers' roles, that AI should be more widespread in education, ethical considerations should be taken into account, and AI will continue to develop and become more widespread in the future.