Akut böbrek yetmezliği tanısı alan geriatrik hastalarda geriatrik nütrisyonel risk indeksinin rolü
The role of geriatric nutritional risk index in geriatric patients with acute renal failure
  1. Tez No: 950447
  2. Yazar: ALİHAN KUTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKKAN AVCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Bu çalışmada, acil servise başvuran ve 65 yaş üstü olup akut böbrek yetmezliği tanısı konup yoğun bakıma yatışı yapılan hastaların beslenme durumlarının, Nütrisyonel Risk Skoru 2002 (NRS-2002), geriatrik nütrisyonel risk indeksi (GNRI) kullanılarak prognozu belirlemede malnütrisyonun etkin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğinde yürütüldü. Çalışmaya akut böbrek yetmezliği tanısı alan ve yoğun bakıma yatışı yapılan 65 yaş üstü 561 hasta dahil edildi. Hastalara ait veriler, hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. Hastalara ait Geriatrik nütrisyonel risk indeksi (GNRI), Nütrisyonel Risk Skoru 2002 (NRS-2002) ve Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Skoru (APACHE II) skorları hesaplanarak kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 561 hastanın %51,7'si (n=290) erkek, %48,3'ü (n=271) kadındı ve hastaların yaş ortalaması 81,0±8,0 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to investigate whether malnutrition is effective in determining the prognosis by using the Nutritional Risk Score 2002 (NRS-2002) and the geriatric nutritional risk index (GNRI) in the nutritional status of patients over 65 years of age admitted to the emergency department and diagnosed with acute renal failure and hospitalized in the intensive care unit. Methods: This study was conducted in the emergency medicine clinic of Adana City Training and Research Hospital, University of Health Sciences. The study included 561 patients over 65 years of age who were diagnosed with acute renal failure and hospitalized in the intensive care unit. Patient data were obtained from the hospital information management system. Geriatric nutritional risk index (GNRI), Nutritional Risk Score 2002 (NRS-2002) and Acute Physiology and Chronic Health Evaluation Score (APACHE II) scores were calculated and recorded. Statistical analysis of the data was performed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 software. Results: Of the 561 patients who participated in the study, 51.7% (n=290) were male and 48.3% (n=271) were female and the mean age of the patients was 81.0±8.0 years.