Trabzon yöresinde seçilmiş bir grupta periodontal sağlığın longitudinal olarak değerlendirilmesi
Longitudinal study of periodontal health in an selected population in Trabzon, Türkiye
  1. Tez No: 123578
  2. Yazar: CEMİL BULAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL BALOŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
85 ÖZET Periodontal Hastalıklar,geçmişte olduğu gibi,günümüzde destoplumlarda karşıla şılan en yaygın,enfeksiyöz hastalıklar olma ve insanlarda görülen diş kayıplarının önemli sebeplerinden birini oluşturma özelliklerini korumaktadırlar. Gerçekleştirdikleri epidemiyolojik çalışmalar ile sorunun tüm boyutlarını tespit eden,takiben bu soruna ciddi olarak eğilen ve sağlık politikalarını koruyucu hekimlik ilkelerine göre düzenleyen,Toplum Ağız-iş sağlığı uygulamalarına özel önem veren, aralıklı çalışmalar ile varılan noktalan ve bu doğrultuda hedefleri sürekli revize eden ülkelerde yapılan yakın tarihli epidemiyolojik çalışmalar, Periodontal sağlık açısından olumlu sonuçlara ulaşılabildiği sonucunu ortaya koymuşlardır. Ülkemizde sorunu belirleyici epidemiyolojik çalışmalar son derece sınırlı sayıda olduğu gibi;toplumun aralıklarla izlendiği ve böylece Periodontal Hastalık konusunda olumlu veya olumsuz değişen anlayış ve davranışların saptandığı,bu gelişmelerin irdelendiği çalışmalar ise yok denecek kadar azdır.Bu nedenle eşdeğer ortamda 15 yıl ara ile seçilmiş grupta,aynı metodoloji ve kriterler eşliğinde, bireylerin Periodontal sağlıklarının incelenmesi yoluyla,bu süreç dahilinde Ağız-Diş sağlığı konusunda değişen anlayış ve davranışlarının karşılaştırılması ve sonuçların irdelenerek,gelecek için öneriler oluşturulması amaçlanmış ve bu doğrultuda,Trabzon yöresinde,22-26 yaş grubuna mensup 1986 yılında 304 ve bu tarihten 15 yıl sonra 2001 yılında 300 olmak üzere toplam 604 bireyin aynı metodoloji ve kriterler eşliğinde Periodontal sağlık ve bu sağlıkla ilişkili anlayış ve davranışları incelenerek karşılaştırılmıştır.86 Sonuç olarak,her iki yılda incelenen toplam 604 bireyde ciddi Periodontal yıkımın saptanamadığı,buna karşın şiddet oranlan farklı olmakla beraber yüksek oranlarda Gingival inflamasyonun söz konusu olduğu;1986 yılına nazaran 2001 yılında Periodontal sağlık açısından,yeterli düzeyde olmasa da,geçmişe nazaran daha olumlu olabilecek bazı değişimlerin varlığı bulgulanmış ve bunun,konu ile alakalı diğer davranışsal nitelikler ile ilişkisi irdelenmiş;durumun,çok farklı sosyo-ekonomik ve kültürel yapıya sahip Ülkemizin genelini yansıtmasının mümkün olamayacağı,ancak gene de,doğru bilgileri alabilmiş kesim veya bireylerin de söz konusu olabileceğini göz ardı etmemek gerekliliği hatırlatılarak;daha geniş çapta bilimsel çalışmaların sürekli ve düzenli olarak yapılması, her platformda toplumu bilgilendirme çalışmalarının ciddiyetle ele alınması,koruyucu hekimlik hizmetlerine ağırlık verilmesi gibi hususlara dikkatler çekilerek,bu anlamda Ulusal bazda yapılması gerekenlere öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY Periodontal diseases have still been encountered and one of the major reasons which cause people to lose their teeth and suffer from other common infectious diseases even in today's communities as it used to be. In countries,where all above mentioned problems are dealt with seriously in full details and preventive politics are ruled according to the regulations of protective oral health care and control revising the stages reached at regular intervals and a special great attention is paid to the oral health care of the community,more recent epidemiological studies proved that they could reach at premium and positive results from the point of periodontal health care. As epidemiological studies for the determination of this problem are extremely limited,in Turkey and the community is followed rarely, one might say that there are few related studies to find out these kinds of behaviors and understandings changing in a positive or negative way about periodontal diseases.Therefore ; It was aimed that,should give some proposals for the future after due some consideration by comparing behaviors with changing ideas about the oral health care by means of examining oral heath status of the individuals using the same methodology and criteria at an interval of 15 years.For this purpose, firstly 304 persons aged 22-26 in the year of 1986 and 15 years later other 300 persons aged 22-26,in 2001 in the province of Trabzon were investigated and compared with their understanding of periodontal health care and other approaches. As a result,could not find out any severe periodontal destruction in 604 people investigated in the two periods of years,but whereas severity ratios were quite different, high levels of Gingival inflammations were observed.On the other hand,some more positive approaches and changes in the view of periodontal health care were determined in 2001 as compared to the year of 1986,and other characteristics of the behavior related to the matter were considered by a conclusion that can not spread the results obtained from this restricted area over the whole country composed of different socio-economical and cultural profiles but should always be aware of the fact that have to take every possible data and other epidemiologic studies into more detailed consideration continuously and regularly while are keeping the people informed about oral health and diseases by giving more importance to establishing the services of protective health care throughout the whole country.