Otel işletmelerinde liderlik tarzlarının çalışanların performansına ve işten ayrılma niyetine etkisi: Ankara örneği
The effect of leadership styles on employee performance and turnover intention in hotel businesses: Ankara example
  1. Tez No: 950453
  2. Yazar: ZELİHA HAZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küreselleşmenin yoğunlaştığı günümüzde otel işletmeleri, ayakta kalmak için sürekli olarak yenilikçi olmak, karmaşık durumlarla başa çıkmak ve değişimlere ayak uydurmak zorundadır. Bunun yanı sıra, sürekli olarak teknolojinin gelişmesi ve yeni pazarlar ile rakiplerin ortaya çıkması, işletmeler arasındaki rekabeti artırmaktadır. Çevredeki değişimlerin hızlanmasıyla birlikte yenilik gereksinimi artarken, belirsizlik de yükselmektedir. Bu durum, yöneticilerin gelecekteki tehditleri ve fırsatları öngörmede zorluk çekmelerine yol açmaktadır. Eş zamanlı üretim ve tüketim özelliğine sahip otel işletmelerinde, değişkenlik gösterebilen ve işletme verimliliğini etkileyebilecek en önemli kaynaklardan biri çalışan performansıdır. İşletme çalışanlarında iş performansını ve verimliliği etkileyen en önemli öge liderlerin sergiledikleri liderlik davranışı, tarzıdır. Bu nedenle çalışanlar tarafından algılanan liderlik tarzları çalışan performansına ve işten ayrılma niyetine etkisini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; otel işletmelerinde görev yapan çalışanların yöneticilerinde, liderlerinde algıladıkları liderlik davranışının performansları ve işten ayrılma niyetlerine etkisini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür ve alan yazın incelemesi yapılmış ve belirlenen hipotezlerin doğrulanması için Ankara ilinde faaliyet gösteren otel işletmeleri çalışanlarından anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada erkek çalışanların kadın çalışanlara göre performanslarının daha yüksek olduğu, kadın çalışanların işten ayrılma niyetinin erkek çalışanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma katılımcılarının yöneticilerinin liderlik tarzını, demokratik liderlik tarzı ve serbest bırakıcı liderlik tarzından daha fazla otokratik liderlik tarzı olarak tanımladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where globalization is intensifying, hotel businesses must constantly be innovative, cope with complex situations, and adapt to changes in order to survive. In addition, the continuous development of technology and the emergence of new markets and competitors increase the competition among businesses. As the pace of environmental changes accelerates, the need for innovation rises, and uncertainty also increases. This situation causes difficulties for managers in predicting future threats and opportunities. In hotel businesses, which have the feature of simultaneous production and consumption, one of the most important resources that may vary and affect business efficiency is employee performance. The most important factor affecting job performance and productivity among business employees is the leadership behavior or style demonstrated by leaders. Therefore, the leadership styles perceived by employees significantly affect their job performance and intention to leave. The aim of this study is to measure the effect of leadership behavior perceived in managers or leaders by employees working in hotel businesses on their performance and their intention to leave. For this purpose, relevant literature and previous studies were reviewed, and data were collected via a survey from employees of hotel businesses operating in Ankara province to test the determined hypotheses. Another aim of this study is to provide guidance and ideas to hotel business managers and to contribute new and useful information to the literature by adding a different study. The research concluded that male employees had higher performance compared to female employees, and female employees had a higher intention to leave compared to male employees. It was also found that the participants described their managers' leadership style more as autocratic leadership rather than democratic or laissez-faire leadership styles.