Ankara ilinde bulunan resmi kurumların kadın pantolon giyimine ilişkin görüşleri
Found in the province of ankara official opinions on women's pants clothing
  1. Tez No: 381473
  2. Yazar: GÜLŞAH POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME YÜCEER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara ilinde bulunan resmi kurumların kadınların pantolon giyimine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki resmi kurumlar; araştırmanın örneklem grubunu ise Ankara ilinde 7 farklı resmi kurumlarda çalışanlardan random yöntemiyle seçilmiş olan 150 kadın ve 150 erkek olmak üzere toplam 300 kişi oluşturmaktadır. Araştırma tarama modeline dayalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya ilk olarak konu ile ilgili literatür taramalarının yapılmasıyla başlanmıştır. Literatür taramalarından yola çıkarak kadın pantolon algısı, resmi kurumlarda kadınlara getirilen pantolon yasaklamalarına ilişkin anket soruları hazırlanmış ve kişilerin görüşleri alınmıştır. Resmi kurumlarda çalışan kişilerin kadın pantolon giyimine ilişkin görüşleri değerlendirildiğinde, resmi kurumlarda pantolon giyinmeyi benimsedikleri, kendilerini fiziksel olarak daha rahat hissettikleri, dini açıdan pantolon giymeyi uygun gördükleri, cinsiyet faktörünün kadınların pantolon giyinmesine engel olmadığı, erkeklerle çalışma ortamında kendilerini eşit statüde hissettikleri, resmi kurumlarda pantolon giyinmesinin yaygınlaşması ile toplumun kadın pantolonuna olan ön yargılarının azaldığı sonuçları tespit edilmiştir. Pantolonun diğer giysi türlerine göre daha ucuz buldukları, çalışma hayatında daha çok pantolon giyinmeyi tercih ettikleri, kılık kıyafet yönetmeliğinde belirtilen pantolon kumaş ve modellerini tercih ettikleri, ancak bunun yanında resmi kurumlarda tayt, streç ve kot gibi diğer pantolon modellerini tercih etmedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.Erkeklerin kadın pantolonunu kadınlara oranla daha az benimsedikleri hatta pantolon giyen kadınları erkeksi buldukları ve dini açıdan da uygun bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra erkeklerin kadın pantolon modasına ilişkin görüşlerinde genellikle kararsız oldukları tespit edilmiştir. Anket formu resmi kurumlarda değil toplumdaki her kesimden kişilere uygulanmalı ve farklı kültürlere sahip bölgelerimize uygulanabilir. Buradan elde edilecek bilgiler ışığında resmi kurumlarda çalışanlar ile toplumun diğer kesimleri arasında bir karşılaştırma yapılabilir. Sonuçlar ışığında kadın pantolon giyiminin resmi kurumlarda kurumdan kuruma farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu duruma karşılık tüm resmi kurumlarda kadın pantolon model ve kumaş yönünden aynı olması sağlanmalıdır. Kadınların çalışma hayatında pantolonu daha çok tercih ettikleri sonucundan yola çıkarak, modacıların ve hazır giyim firmalarının pantolon modelleri ve kumaşlarını resmi kurumlarda çalışan kadınlara yönelik daha fazla üretmeleri gerekebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study Is to determine the views of women's pants wear the official authorities in Ankara. Official institutions in Ankara province's population of the study; If the sample of the study were randomly selected by the employees in seven different public institutions in Ankara are a total of 300 people, including 150 women and 150 men. The research was designed based on the screening model. Was first started by performing the relevant research literature. Based on the literature perception of women's pants, trousers survey questions regarding the ban imposed on women in public institutions has been prepared and opinions of the people. Considering the opinions relating to the formal institutions of the people working trousers wear, they have adopted pants to dress in formal institutions, they feel physically comfortable, they deem appropriate to wear a religious point of pants, gender factor does not hinder women's pants dress, the men and the work environment they feel equal status, pants in public institutions the prejudice to the community women's pants with the expansion of the dressing decreases, they found it cheaper than other clothing type of pants, work life more pants dressing their choice, they prefer pants fabric and pattern specified in the dress regulations, but the tights in public institutions besides, stretch jeans reached the conclusion that they do not prefer other models, such as pants. Men and women pants women less than even they find they adopt masculine women wearing pants and religious terms, the conclusion was reached that they find appropriate. Of this, as well as their views on women's pants fashion men generally were found to be unstable. Not only in the questionnaire should be applied to people from all walks of public institutions in our society and can be applied in different cultures. The information here will be achieved by working in public institutions in the light of a comparison can be made between the other segments of society. In light of the results revealed that vary from one institution to wear trousers in official institutions. This situation corresponds to all official institutions that should be the same in terms of women's pants pattern and fabric. Based on the results of women's work life they much prefer trousers, fashion and apparel firms may be required to produce more models and pants for women working in the fabric of the official institutions.