Otel işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme süreci için bir yöntem önerisi
A method proposal for occupational health and safety risk assessment process in hotel enterprises
  1. Tez No: 950487
  2. Yazar: MURAT TEKBALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Turizm sektörü, dünyada önemli bir ekonomik faaliyet alanı olmakla birlikte, çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli risklere sahiptir. Otel işletmeleri, -özellikle 5 yıldızlı resort oteller- çok sayıda çalışanı, geniş alanları ve farklı özelliklerde hizmet türlerini barındırdığı için iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak, iş kazalarını önlemek ve meslek hastalıklarını en aza indirgemek amacıyla geliştirilmiş çeşitli önlemleri içermektedir. Araştırmanın temel amacı çok sayıda ve farklı özelliklerde ürün ve hizmet üretim alanlarına sahip olan resort otellerde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin tespit edilmesi ve bu risklere karşı alınması gereken tedbirler ile ilgili önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla basit tarama modeli ile Antalya'da 64 resort otel işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarını incelemek için tüm departmanlarda L Tipi matris diyagramı ile risk değerlendirmesi yapılmıştır. Risk değerlendirmesi yapılan otellerde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin toplam 415 risk tespit edilmiş ve bunlarla ilgili risk skorları belirlenmiştir. Beş yıldızlı resort oteller arasında iş sağlığı ve güvenliği risk skorlarında farklılık olup olmadığını belirlemek için oluşturulan hipotezler test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, otellerin departman faaliyet alanlarına göre İSG risk skorlarında farklılıkların bulunduğu ve bu farklılıkların en fazla önbüro, animasyon ve teknik servis alanlarında olduğu belirlenmiştir. Ancak otellerin çalışma süreleri, İSG uzman çalıştırma statüleri, yönetim yapıları ve toplam oda sayıları gibi kriterlere göre anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Otellerin faaliyet konuları incelendiğinde en fazla riskin teknik servis, kat hizmetleri ve yiyecek içecek faaliyet alanlarında bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, while being a significant economic activity worldwide, entails various occupational health and safety (OHS) risks for employees. Hotel enterprises—particularly five-star resort hotels—are of critical importance in terms of OHS management due to their large number of employees, expansive physical spaces, and diverse service types. Within this context, occupational health and safety efforts encompass a range of measures aimed at protecting employees' physical and mental health, preventing work-related accidents, and minimizing occupational diseases. The primary objective of this study is to identify occupational health and safety risks in resort hotels, which feature a variety of product and service production areas, and to offer recommendations regarding the necessary measures to be taken against these risks. To achieve this, a descriptive survey model was applied, and risk assessments were conducted using the L-type matrix diagram in all departments of 64 resort hotels in Antalya. A total of 415 distinct OHS risks were identified, and corresponding risk scores were determined. Hypotheses were tested to examine whether significant differences existed in OHS risk scores among five-star resort hotels. The analysis revealed departmental differences in risk scores, with the highest levels of risk observed in the front office, animation, and technical services departments. However, no statistically significant differences were found in relation to criteria such as hotel operating duration, employment of OHS experts, management structures, or total room numbers. Further analysis showed that the technical services, housekeeping, and food and beverage departments exhibited the highest risk levels.