Theodor Nöldeke'nin hayatı, eserleri ve İslam tarihçiliği
Theodor Nöldeke's life, works and Islamic historiography
  1. Tez No: 950518
  2. Yazar: SEZER AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Theodor Nöldeke'nin Hayatı, Eserleri veİslam Tarihçiliği adlı bu çalışmada Theodor Nöldeke'nin öncelikli olarak eserleri daha sonraakademik hayatı vebilinen en meşhur çalışması“Geschichte des Qorâns”(Kur'ân Tarihi) adlı eseri çerçevesindeİslam tarihçiliği ele alınmıştır. Carl Brockelmann gibi pek çok oryantalist bilim adamı yetiştiren Nöldeke'nin öğrencileri daha sonraki dönemlerde Kur'ân-ı Kerim ve İslam üzerine yapılan çalışmalarda isimlerini duyurmuşlardır. Batı geleneği içerisinde ele aldığımızda Kur'ân-ı Kerim konusunda muteber kaynaklardan biri olarak kabul edilen Nöldeke'nin Kur'ân çalışması, oryantalist yaklaşımların da bir örneğini oluşturmaktadır. Nöldeke'nin özellikle Mekke ve Medine vahiy dönemlerine ilişkin yaptığısûrelerin tarihlendirme metodolojilerindeİslami kaynaklardan faydalanması ve yeni bakış açıları sunması, ayet gruplarının kapsamlı analizini yapması gibi görüşleri genel olarak düşünüldüğünde, görüşlerinin İslami bakış açısıyla uyumlu olduğu kanaati oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled Theodor Nöldeke's Life, Works and Islamic Historiography, Theodor Nöldeke's works, then his academic life and Islamic historiography within the framework of his most famous work 'Geschichte des Qorâns' (History of the Qur'an) are discussed. The students of Nöldeke, who trained many orientalist scholars such as Carl Brockemann, made their names known in the studies on the Qur'an and Islam in later periods.Nöldeke's study of the Qur'an, which is accepted as one of the authoritative sources on the Holy Qur'an when we consider it within the Western tradition, is also an example of orientalist approaches. When Nöldeke's views such as making use of Islamic sources and presenting new perspectives in the dating methodologies of the surah, especially regarding the revelation periods of Mecca and Medina, and making comprehensive analyses of verse groups are considered in general, it creates the opinion that his views are compatible with the Islamic perspective.