İstanbul metropolünde tıbbi atık yönetimi, karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Medical waste management in the İstanbul metropolitan area: Present situation, problems and suggestions for solution
  1. Tez No: 95053
  2. Yazar: RECEP BİLAL ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı İstanbul metropolünde tıbbi atık yöntemini incelemek karşılaşılan problemleri belirlemek ve bu problemler için çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda önce tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve depolanması hakkında genel bilgiler verilmiş, tıbbi atık mikrobiyolojisi üzerinde durulmuş, İstanbul'daki Tıbbi Atık Yönetim Sistemi tarihsel gelişimi içinde incelenmiştir. İstanbul'daki tıbbi atık üreten kuruluşlar tespit edilmiş ve bu kuruluşların ortaya çıkardığı tıbbi atık miktarları belirlenerek tıbbi atık envanteri ve analizi yapılmış, bu analiz sonuçlan Almanya' daki tıbbi atık analizi ile mukayese edilmiştir. İstanbul'daki tüm tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafında karşılaşılan sorunlar kaynağından bertaraf noktasına kadar incelenmiş ve karşılaşılan sorunlar belirlenmiştir. Tıbbi Atık bertaraf yöntemleri hakkında bilgiler verildikten sonra İstanbul'daki Tıbbi Atık Yakma Tesisi tanıtılmış, karşılaşılan teknik problemler ve bunların çözümü için geliştiren uygulamalar sunulmuştur. Ayrıca İstanbul'daki tıbbi atık yönetimi ile ilgili üreticiler yerel yönetimler ve ilgili bakanlıklar tarafından yapılması gereken hususlar konusunda öneriler getirilmiştir. Yapılan araştırmada İstanbul'da Büyükşebir belediye sınırlan dahilinde 43 devlet, 13 SSK, 146 özel olmak üzere 202 hastane bulunduğu ve toplam yatak kapasitesinin 33.095 olduğu ve yatak basma 1 günde üretilen tıbbi atık miktanmn 0,66 kg olduğu tespit edilmiştir. Yapılan envanter çalışması sonucu İstanbul'da ortalama 1 günde 22.000 kg 1 yılda ise yaklaşık 8.039.000 kg tıbbi atık üretildiği belirlenmiştir. İstanbul'daki toplam hastane sayısının Türkiye 'dekinin % 17'si, yatak kapasitesi açısından ise % 20'si olduğu, buna karşılık Türkiye'deki özel hastanelerin % 54'ünün İstanbul'da olduğu görülmüştür. Bu çalışma kapsamında yapılan araştırmalar sonucu yakma tesislerinin tıbbi atık envanteri ve analizine göre inşa edilmesi halinde muhtemel işletme ve maddi kayıplann önüne geçilebileceği sonucuna vanlmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to scan the methods of the medical waste in the metropolis of Istanbul, to determine the possible problems and solution to these problems. In the direction of this objective, general information on the collection, transportation and storage of medical waste has been given, the microbiology of medical waste has been examined and the management system of medical waste in Istanbul has been studied in its historical development. The instutions which produce medical waste have been determined and, by calculating the amount of the medical waste inventory and analysis has been compared with the medical waste analysis in Germany. The collection, transportation and elimination of the medical waste in Istanbul have been studied from its production to its elimination and the problems which we face have been determined. After giving information on the methods of elimination of medical waste, technical problems encountered in the medical waste incineration plant has been examined, and solution to these problems has been suggested. According to the survey carried out, within the borders of the Greater Municipality of Istanbul, it has been determined that there are 43 goverment hospitals, 13 S.S.K. (Social Insurance Institution) hospitals and 146 private hospitals and the total number of these hospitals is 202. The total bed capacitiy of these hospitals is 33.095 and the medical waste per each bed for one day is 0.66 kg. According to the result of the inventory, it has been determined that on the average, 22.000 kg medical waste is produced per day and 8.039.000 kg. per year it has been seen that the hospitals in Istanbul make up the 17 % of all the private hospitals constitue 54 % with respect to number of hospitals and 20 % with respect to bed capacity. As a result of this survey, it has been concluded that possible operational and financial losses could be prevented if incineration plants are constructed according to the inventory and analysis of the medical waste. IX