Geriatrik bireylerde fleksor hallusis longus kas kuvvetlendirme eğitiminin denge yürüme ve düşme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of flexor hallucis longus muscle strengthening training on balance, gait, and falls in geriatric individuals
- Tez No: 950590
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geriatrik Bireylerde Fleksor Hallusis Longus Kas Kuvvetlendirme Eğitiminin Denge Yürüme ve Düşme Üzerine Etkisinin İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, geriatrik bireylerde Fleksor Hallucis Longus (FHL) kasına yönelik olarak uygulanan kuvvetlendirme egzersiz eğitiminin kas kuvveti, denge, yürüme ve düşme riski üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmaya Samsun ilindeki üç farklı huzurevinden, 65 yaş ve üzeri toplam 56 geriatrik birey katıldı. Katılımcılar fizyoterapist eşliğinde FHL kuvvetlendirme egzersizi uygulanan grup (FHL-KE, n=19), ev temelli kuvvetlendirme egzersizi uygulanan grup (EvT-KE, n=19) ve kontrol grubu (KG, n=18) olmak üzere rastgele şekilde üç gruba ayrıldı. Tüm bireyler müdahale öncesi ve sonrası dönemde; dijital dinamometre ile FHL, başparmak kavrama kuvveti, kuadriseps femoris, gluteus maksimus ve tibialis anterior kas kuvvetleri, ayrıca denge, yürüme ve düşme açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Flexor Hallucis Longus Muscle Strengthening Training on Balance Walking and Falls in Geriatric Individuals The aim of this study was to evaluate the effects of strengthening exercise training targeting the Flexor Hallucis Longus (FHL) muscle on muscle strength, balance, gait, and fall risk in geriatric individuals. A total of 56 elderly individuals aged 65 years and older from three different nursing homes in Samsun province participated in the study. Participants were randomly assigned to one of three groups: the FHL strengthening exercise group under the supervision of a physiotherapist (FHL-KE, n=19), the home-based strengthening exercise group (EvT-KE, n=19), and the control group (CG, n=18). All individuals were assessed before and after the intervention period in terms of muscle strength (FHL, toe grip, quadriceps femoris, gluteus maximus, and tibialis anterior) using a digital dynamometer, as well as balance, gait, and fall parameters.