Ameliyathanede cerrahi ekibe verilen ergonomi eğitiminin kas iskelet sistemi hastalıklarına etkisi: Sistematik derleme ve meta analiz çalışması
The effect of ergonomics training given to the surgical team in the operating room on musculoskeletal system diseases: A systematic review and meta-analysis study
  1. Tez No: 950591
  2. Yazar: DENİZ BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, ameliyathane koşullarında görev yapan cerrahi ekibe verilen ergonomi eğitiminin kas-iskelet sistemi hastalıkları (KİSH) üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla meta-analiz yöntemiyle yapıldı. Web of Science, PubMed, Cochrane Library, Scopus, ScienceDirect, Ovid, EBSCOHOST, DergiPark ve TR Dizin veri tabanlarında son 25 yıla (2000–2025) ait yayımlanmış bilimsel makaleler tarandı. Taramada“ergonomi eğitimi”,“cerrahi ekip”,“kas-iskelet sistemi hastalıkları”,“ameliyathane”, anahtar kelimeleri Türkçe ve İngilizce kullanılarak araştırıldı. Tarama sonucunda toplam 1.078 çalışma tespit edildi. Çalışmaya; ameliyathane ortamında çalışan cerrahi ekip üyelerini içeren, randomize veya yarı randomize kontrollü deneysel tasarıma sahip, tam metnine erişilebilen, Türkçe ya da İngilizce dillerinde yayımlanmış çalışmalar dahil edildi. Uygunluk kriterlerine uymayan yayın dili Türkçe ve İngilizce dışında olan 168 çalışma, yinelemeli 201 eş kopya ve hedef popülasyonu dışlayan 1050 çalışma elendi, kalan 28 çalışmadan tam metnine ulaşılamayan 20'si çıkarılarak, dahil edilen 8 çalışma ile meta-analiz gerçekleştirildi. Yayın yanlılığı değerlendirmesi için Huni Grafiği ve Egger Testi uygulandı, etkiler orman grafiği ile görselleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using the meta-analysis method to evaluate the effects of ergonomics training given to surgical teams working in operating room conditions on musculoskeletal system diseases (MSDs). Published scientific articles from the last 25 years (2000–2025) were searched in the Web of Science, PubMed, Cochrane Library, Scopus, ScienceDirect, Ovid, EBSCOHOST, DergiPark and TR Index databases. The keywords“ergonomics training”,“surgical team”,“musculoskeletal diseases”,“operating room”were searched using Turkish and English. A total of 1,078 studies were identified as a result of the search. The study included studies that included surgical team members working in operating room conditions, had a randomized or quasi-randomized controlled experimental design, and had full-text access and were published in Turkish or English. 168 studies that did not meet the eligibility criteria and were published in languages other than Turkish and English, 201 duplicates and 1050 studies that excluded the target population were eliminated, 20 of the remaining 28 studies whose full texts could not be accessed were excluded and meta-analysis was performed with the 8 included studies. Funnel Plot and Egger Test were applied for publication bias assessment, and the effects were visualized with forest plot.