Müzik eğitimi alan öğrencilerin dikkat becerileri ve deşifre performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attention skills and sight-reading performance of students receiving music education
- Tez No: 950682
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Müzik eğitimi, bireylerin hem zihinsel hem de bedensel olarak aktif çalıştıkları bir süreçtir. Müzik eğitiminde deşifre, bir eseri ilk defa görüp çalma yeteneği olarak tanımlanırken, bu süreçte kritik bir rol oynayan dikkat ise bireyin belirli bir uyaranı odaklanarak algılama ve yanıtlama kapasitesi olarak tanımlanır. Bu araştırma, müzik eğitimi alan öğrencilerin dikkat becerileri ile deşifre performansları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği ana sanat dalında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf düzeyinde 45 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Deşifre Becerisi Değerlendirme Formu”ve“Stroop Testi TBAG Formu”uygulanmıştır. Öğrencilerin dikkat becerileri ve deşifre performansları arasındaki ilişkinin istatistiki analizi için SPSS v27.0 paket program kullanılmıştır. Katılımcıların sınıf düzeyi, cinsiyet, ana sanat dalı ve akademik başarı düzeyi değişkenlerinin dikkat becerisi ve deşifre performansı üzerindeki etkileri analiz edilmiş, elde edilen verilere göre, cinsiyet, ana sanat dalı ve akademik başarı puanının dikkat ve deşifre performansı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, sınıf düzeyine bağlı olarak dikkat becerisinde anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Music education is a process in which individuals actively engage both mentally and physically. In music education, sight-reading is defined as the ability to see and perform a piece of music for the first time, while attention, which plays a critical role in this process, is defined as the capacity to perceive and respond to a specific stimulus with focused attention. This study aims to examine the relationship between the attention skills and sight-reading performance of students in music education, considering various variables. The study group consists of third and fourth-year students enrolled in the Turkish Folk Music and Turkish Art Music main disciplines at the Gaziantep University State Conservatory of Turkish Music. The research is quantitative, and a relational screening model has been used. Data collection tools included the“Personal Information Form,”“Sight-Reading Skill Evaluation Form,”and“Stroop Test TBAG Form.”The statistical analysis of the relationship between the students' attention skills and sight-reading performance was performed using the SPSS v27.0 software. The effects of participants' class level, gender, main art discipline, and academic achievement on attention skills and sight-reading performance were analyzed. According to the results, no significant effect of gender, main art discipline, and academic achievement scores was found on attention skills and sight-reading performance. However, a significant difference in attention skills was observed based on class level.