Akciğer kanseri cerrahisinde giyilebilir cihaz kullanımının fiziksel aktiviteye etkisi: Sistematik derleme ve meta analiz çalışması
Effect of wearable device use on physical activity in lung cancer surgery: A systematic rewiew and meta analysis study
  1. Tez No: 950709
  2. Yazar: GÖKHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı, akciğer kanseri cerrahisi geçiren hastalarda giyilebilir cihazların fiziksel aktivite üzerindeki etkisini meta-analiz yöntemi ile belirlemektir. Bu meta-analiz çalışmasında 2000-2025 yılları dahil edilerek Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kütüphanesi katalog ve veri tabanlarından, Google Scholar, Medline, Scopus, PubMed, Ulusal Tez Merkezi, ScienceDirect yararlanılarak literatür taraması gerçekleştirildi. Araştırma konusu ile ilgili araştırma makaleleri incelenerek Türkçe veya İngilizce dillerinde yayımlanmış, ulusal veya uluslararası hakemli dergilerde, ulusal kitaplarda yayın olmuş çalışmalar meta analize dahil edildi. Araştırmalar taranırken İngilizce“Lung Cancer”,“Surgery”,“Wearable Device”,“Physical Activity”,“Meta Analysis”ve Türkçe“Akciğer Kanseri”,“Cerrahi”,“Giyilebilir Cihaz”,“Fiziksel Aktivite”,“Meta Analiz”kelimeleri kullanıldı. 5 Şubat 2025 tarihli yapılan son taramaya göre araştırma kriterlerimize uyan 5 çalışma dahil edilerek meta analiz gerçekleştirildi. Araştırmaya 2014 yılında yapılan bir randomize kontrollü çalışma, 2023 yılında yapılan bir randomize kontrollü çalışma, 2024 yılında yapılan bir randomize ve bir non-randomize çalışma; 2025 yılında yapılan bir randomize kontrollü çalışma dahil edildi. Bu çalışmaların örneklem sayıları ise 46 ile 194 arasında değişmektedir. Meta analizine dahil olan tüm çalışmalar için heterojenlik orta düzeyde (=%61.9) ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Rassal etki türü ile elde edilen meta-analizi sonuçlarına göre, giyilebilir cihaz kullanan ve giyilebilir cihaz kullanmayan gruplar arasındaki 6 dakika yürüme testi (6MWT) skorları açısından genel etki büyüklüğü, istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Bu bulgu, giyilebilir cihaz kullanımının fiziksel aktivite üzerine anlamlı bir fark oluşturduğunu gösterdi. Ayrıca istatistiksel bulgularda verilen farklara ait güven aralığının sıfır değerini içermemesi, bu farkın anlamlı olduğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of wearable devices on physical activity in patients undergoing lung cancer surgery using meta-analysis. In this meta-analysis study, a literature review was conducted using Tekirdağ Namık Kemal University Library catalog and databases, Google Scholar, Medline, Scopus, PubMed, National Thesis Center, and ScienceDirect, including the years 2000-2025. Research articles related to the research topic were examined and studies published in Turkish or English, in national or internationally refereed journals, and national books were included in the meta-analysis. The English words“Lung Cancer”,“Surgery”,“Wearable Device”,“Physical Activity”,“Meta Analysis”and the Turkish words“Lung Cancer”,“Surgery”,“Wearable Device”,“Physical Activity”,“Meta Analysis”were used while scanning the studies. According to the last search dated February 23, 2025, 5 studies that met our research criteria were included and a meta-analysis was performed. The study included one randomized controlled trial conducted in 2014, one randomized controlled trial conducted in 2023, one randomized and one non-randomized study conducted in 2024, and one randomized controlled trial conducted in 2025. The sample sizes of these studies ranged from 46 to 194. Heterogeneity was found to be moderate (=61.9%) and statistically significant for all studies included in the meta-analysis. According to the results of the meta-analysis obtained with the random effect type, the overall effect size in terms of MWT scores between the groups using wearable devices and those not using wearable devices was found to be statistically significant. This finding of significance showed that the use of wearable devices created a significant difference on physical activity. In addition, the fact that the confidence interval for the differences given in the statistical findings did not include the value of zero confirmed that this difference was significant.