Koroner arter anomalisi olan hastalarda erken repolarizasyon paterni ile kötü kardiyovasküler klinik sonuçlar arasındaki ilişki
Association between early repolarization pattern and poor cardiovascular clinical outcomes in patients with coronary artery anomalies
- Tez No: 950722
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÜRGİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Konjenital koroner arter anomalileri (KKAA), hemodinamik instabiliteye neden olan aritmiler ve ani kardiyak ölüm (AKÖ) de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, daha önce yapılan büyük ölçekli çalışmalarda erken repolarizasyon paterni (ERP)'nin ölümcül ventriküler aritmiler ve AKÖ ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışma, ERP'nin potansiyel olarak kötü huylu KKAA'ları olan hastalarda majör olumsuz kardiyak olayları (MKO) etkileyip etkilemediğini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu gözlemsel retrospektif çalışma, invaziv ve bilgisayarlı tomografi koroner anjiyografi (BTKA) tanısı konan 112 malign KKAA hastasını (ortalama yaş: 55,23±12,87 yıl; erkek: 57) kapsıyordu. Tüm hastalara transtorasik ekokardiyografi ve 12 derivasyonlu yüzey elektrokardiyografisi uygulandı. Çalışma popülasyonu MKO (+) ve MKO (-) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Birincil son nokta, sürekli ventriküler taşikardi veya fibrilasyon, senkop veya AKÖ kombinasyonu olarak tanımlanan MKO idi. Bulgular: İnterarteriyel seyir (İAS) varlığı BTKA ile 59 (%52,7) hastada doğrulandı ve ERP 22 (%19,6) vakada tespit edildi. Ortalama 55,73±26,42 aylık takip süresi boyunca toplam 13 (%11,6) hasta en az bir MKO yaşadı.
Özet (Çeviri)
Background: Congenital coronary artery anomalies (CCAA) have the potential to cause life-threatening complications, including arrhythmias, causing hemodynamic instability and sudden cardiac death (SCD). Besides, large-scale studies previously reported that early repolarization pattern (ERP) was associated with fatal ventricular arrhythmias and SCD. This study aimed to investigate whether ERP affects major adverse cardiac events (MACE) in patients with potentially malignant CCAAs. Methods: This observational retrospective study comprised 112 malignant CCAA patients (mean age: 55.23±12.87 years; male: 57) who were diagnosed with invasive and computed tomography coronary angiography (CTCA). All patients underwent transthoracic echocardiography and 12-lead surface electrocardiography. The study population was divided into two groups as MACE (+) and MACE (-). The primary endpoint was MACE, which was defined as the combination of sustained ventricular tachycardia or fibrillation, syncope, or SCD. Results: The presence of the interarterial course (IAC) was confirmed by CTCA in 59 (52.7%) patients, and ERP was detected in 22 (19.6%) cases. During a mean follow-up time of 55.73±26.42 months, a total of 13 (11.6%) patients experienced at least one MACE.