Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliklerinin çalıştıkları birime göre değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' psychosocial care competencies according to the unit they work in
- Tez No: 950748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin psikosoyal bakım yetkinliklerinin çalıştıkları birime göre değerlendirmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel şeklinde yapılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan bir Eğitim Araştırma Hastahanesi'nde yapılmıştır. Araştırma Eylül-Kasım 2024 tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan 312 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu'' ve ”Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirrov, T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bonferroni testi kullanılmıştır. Hemşireler, Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları toplam puan x̄: 63,73 ±13,21 bulunurken,“Semptom Tanılama”alt boyutunda x̄:18,31±4,19,“Bilgiyi Kullanma”alt boyutunda x̄:18,22±4,12,“Müdahale”alt boyutunda x̄:13,45±3,16,“Tanılama”alt boyutunda ise x̄:13,63±3,23 puan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate the psychosocial care competencies of nurses according to the unit they work in. The study was conducted in a Training and Research Hospital in Istanbul. The study was conducted with 312 nurses who met the inclusion criteria between 2024.“Personal Information Form for Nurses”and 'Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale' were used as data collection tools. Kolmogorov-Smirrov, T-test, One-Way Analysis of Variance and Bonferroni test were used. The total score of the nurses from the Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale was found to be x̄: 63.73 ± 13.21, x̄: 18.31 ± 4.19 in the“Symptom Diagnosis”sub-dimension, x̄: 18.22 ± 4.12 in the“Using Information”sub-dimension, x̄: 13.45 ± 3.16 in the“Intervention”sub-dimension, and x̄: 13.63 ± 3.23 in the“Diagnosis”subdimension.