Hemşirelerde lider üye etkileşiminin örgütsel sessizliğe etkisinde işe yabancılaşmanın aracılık rolü
The mediating role of work alienation in the effect of leader member exchange on organizational silence in nurses
  1. Tez No: 950749
  2. Yazar: YAĞMUR KARADEMİR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde, lider üye etkileşiminin örgütsel sessizliğe etkisinde işe yabancılaşmanın aracılık rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma ilişkisel tarama modeli şeklinde tasarlanmıştır. Araştırma örneklemini çalışan hemşireler arasından basit tesadüfi yöntem ile seçilen 524 hemşire oluşturmuştur. Veriler Mart 2025- Nisan 2025 tarihleri arasında anket yöntemiyle“Kişisel Bilgi Formu”,“Lider Üye Etkileşim Ölçeği”,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”,“İşe Yabancılaşma Ölçeği”ile toplanmış, uygun analiz programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan analiz sonuçlarında; ; lider üye etkileşimi örgütsel sessizliği negatif ve anlamlı yönde etkiler, lider üye etkileşimi hemşirelerin işe yabancılaşmasını negatif ve anlamlı olarak etkiler, işe yabancılaşma hemşirelerde görülen örgütsel sessizliği pozitif ve anlamlı olarak etkiler, hemşirelerde lider-üye etkileşiminin örgütsel sessizliğe etkisinde işe yabancılaşmanın aracılık rolünü üstlendiği saptanmıştır. Sonuç: Hemşirelerde lider üye etkileşiminin örgütsel sessizliğe etkisinde işe yabancılaşmanın aracılık rolünün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the mediating role of work alienation in the effect of leader member interaction on organizational silence in nurses working in a university hospital. Method: The research was designed in a descriptive pattern. The research sample consisted of 524 nurses selected from among working nurses by simple random method. Data were collected between March 2025 and April 2025 with the survey method“Personal Information Form”,“Leader Member Interaction Scale”,“Organizational Silence Scale”,“Work Alienation Scale”and analyzed using appropriate analysis programs. Result: The analysis results show that; leader-member interaction explosion positively and significantly affects silence, leader-member interaction negatively and significantly affects the work alienation of officials, work alienation positively and significantly affects the silence seen in the official explosion, it was determined that work alienation played a mediating role in the effect of leader-member exchange on organizational silence among nurses. Conclusion: It was determined that work alienation had a mediating role in the effect of leader-member interaction on organizational silence among nurses.