33 Numaralı Manisa Şer'iye sicili transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Manisa Sharia Registry Number 33
- Tez No: 950808
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Hicrî 1021–1022 /Miladî 1612–1613 tarihleri arasında Manisa Şer'iyye sicil defterlerine kadılar tarafından kaydedilen (ferman, berat, sebeb-i tahrir, arz-u hal, tereke, temessük, vakfiye gibi) belgelerin transkripsiyonu ile, o dönemin ticaret, insan ilişkileri, boşanma, ölüm gibi sosyo-kültürel konularını gün yüzüne çıkarmayı amaçlanmaktadır. Araştırmanın odak noktası H. 1021–1022 / M. 1612–1613 tarihleri arasındaki Manisa'nın sosyal ve kültürel yaşamının çeşitli yönlerini ortaya koymaktır. Şer'iyye Sicillerinden elde edilen veriler ışığında, dönemin Manisasında yaşayan insanların günlük hayatları, sosyal ilişkileri, ekonomik faaliyetleri ve kültürel değerleri ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Böylece, XVII. yüzyılın başlarındaki sosyal ve kültürel yapıyı anlamaya katkıda bulunmanın yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu'nun bu önemli bölgesinin aydınlatılması amaçlanmaktadır. Ayrıca Manisa'nın sosyal- kültürel, ekonomik ve hukuki yapısını, toplumun özelliklerini ve işleyişini ele almak suretiyle, yerel halkın etkileşimlerini ve yaşam biçimlerini daha derinlemesine ortaya koymak hedeflenmektedir. Çalışma, XVII. yüzyılın ilk çeyreğinde Manisa Sancağının sosyo-kültürel tarihini birincil kaynaklardan öğrenmek ve o dönemdeki toplumsal yapıyı gözler önüne sermek açısından büyük önem arz etmektedir. Şer'iyye sicillerinin orijinal kayıtlarını incelemek suretiyle, dönem insanının günlük yaşamına, toplum kurallarına ve kültürel pratiklerine dair kapsamlı bir bakış sunarak tarihçilerin, sosyologların ve erken modern Osmanlı dünyasıyla ilgilenen herkesin ilgisini çekecek özgün bilgileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of transcribing the documents (such as, ımperial decree, deed of appointment, reason for the survey, petition, estate ınventory, certificate of debt, dead of endowment) recorded by judges in the Manisa Şer'iyye registers between H. 1021–1022 (A.D. 1612–1613) is to bring to light the socio-cultural issues of that era, including trade, interpersonal relations, divorce, and death. The main objective of this thesis is to present various aspects of Manisa's social and cultural life during H. 1021–1022 / A.D. 1612–1613. Drawing on data from the Şer'iyye registers, it offers a detailed examination of the world lives, social relationships, economic activities, and cultural values of people living in Manisa at the time. In doing so, it aims not only to deepen our understanding of the social and cultural fabric of the early XVII.th century, but also to shed light on this significant region of the Ottoman Empire. Furthermore, by examining Manisa's social, cultural, economic, and legal structure, as well as the distinctive characteristics of its society, this study aims to provide a more nuanced view of how local communities interacted and lived. This study is particularly significant for learning about the socio-cultural history of Manisa Sancağı in the first quarter of the XVII.th century through primary sources and for revealing the social structure of the era. By analyzing original register entries, it offers a comprehensive perspective on the world life, societal norms, and cultural practices of the period, providing historians, sociologists, and all those interested in the early modern Ottoman world with unique insights.