Doğalgaz hatlarında meydana gelen tehlikeler ve alınması gereken tedbirler
Dangers occured in natural gas pipelines and necessary precautions
- Tez No: 95081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN SOĞUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Doğal gaz hatlarında meydana gelen kontrolsüz gaz çıkışları, depremle harekete geçen gaz kesiciler ve doğal gaz kaçağı tespit cihazları incelenmiştir. Ayrıca doğal gazın yapısı ve Özelliklerine de değinilmiştir. Çelik şebekelerde, polietilen şebekelerde ve servis hatlarında meydana gelen kontrolsüz gaz çıkışma müdahale yöntemleri anlatılmış ve günümüzde İstanbul'da mevcut olan hatlardan örnekler verilmiştir. Bu kaçaklara müdahale esasında kullanılan ana malzemeler tanıtılmıştır. Yine doğal gaz hatlarında meydana gelen yangınlara müdahale yöntemleri de belirtilmiştir. Ayrıca dünyada ve ülkemizde meydana gelen depremler depremle harekete geçen doğalgaz kesicilerinin önemini ortaya koymuştur. Bu cihazlarla ilgili ANSI (Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsü) standartı incelenmiştir. İki cihaz ele alınarak bu cihazların ANSI standartma göre test işlemleri anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal gaz,Gaz Kaçağı, Gaz Kesiciler, Yangın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uninspected natural gas leakage, earthqake - actuated gas shut-off valves and gas dedector have been explained in this study. Also some knowledge about natural gas have been given. Gas leakage on steel network, polyetilen network, service lines intervention methods have been explained. On the other hand examples have been given by present gas system of Istanbul. Equipment used for averting leakage have been presented. At the same time natural gas fire intervention methods have been explained briefly. Furthermore earthquakes occured in the world and our country have been showed that earthqake - actuated shut-off valves is very important. ANSI Z.21 standard related to this devices has been examined. Two devices have been condidered with ANSI Z.21 standard. Key words : Natural gas, Gas leakage, Gas shut-off valves, Fire XI