Kojenerasyon sistemlerinin egzost gazları ısısından yararlanarak absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin uygulanması
Absorption refrigeration systems utilizing waste heat from exhaust gases of cogeneration systems
- Tez No: 95082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. DÜRRİYE BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Günümüzde enerji gereksinimi hızla artmış ve buna bağlı olarak da petrol bazlı yakıtlar doğal gaz, kömür rezervleri gibi birincil enerji kaynaklan da hızla azalmıştır. Ülkemiz enerji kaynakları açısmdan zengin bir ülke değildir ve bu kaynaklar yıllık birincil enerji ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yeni kaynaklara yönelme veya eldeki kaynakları daha verimli kullanma zorunluluğu doğmuştur.Bu aşamada kojenerasyon sistemleri gündeme gelmektedir. Bu sistemler özellikle kaliteli elektrik enerjisi ihtiyacı bulunan tesislerde gerekli elektriği üretmekte hem de elde edilen atık ısıların proseste kullanılmasıyla enerji tasarrufu sağlamaktadır. Proses ısısına ihtiyaç duyulmayan tesislerde ise mevcut atık ısı absorpsiyonlu soğutma sistemleri kullanılarak değerlendirilme yoluna gidilmektedir. Bu sayede tesisin soğutma ihtiyacı da karşılanmış olmaktadır. Kojenerasyon sistemleri kendilerini 1.5-3 yıl gibi bir sürede geri ödemektedirler. Bu çalışmada Türkiye'deki enerji durumu incelenmiş, kojenerasyon sistemleri ve absorpsiyonlu soğutma sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ayrıca örnek bir tesis ele alınarak kojenerasyon sistemine ait fizibilite çalışması yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy demand has increased rapidly in the recent years reducing the primary energy resources such as oil, natural gas, coal, etc. Turkey does not have vast energy resources and the existing ones are not enough to meet the national demand. For this reason, we have to use our sources productively. Cogeneration systems not only produce high quality electricity but also conserve energy by using waste heat during the process. If process heat is not needed, it is possible to use this waste heat in absorption chillers for air conditioning. Cogeneration systems amortise themselves in 1.5-3 years. In this study, energy sources in Turkey are examined and detailed information on cogeneration and absorption refrigeration systems is given. A feasibility study is done for a sample system. IX