Dijitalleşme ve örgütsel çeviklik: Şırnak Üniveristesi örneği
Digitalization and organizational agility: the case of Şirnak University
  1. Tez No: 950817
  2. Yazar: AHMET GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVGİ BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte rekabet koşulları her geçen gün daha da yoğunlaşmaktadır. İşletmelerin bu rekabet ortamında gelişen koşullara ve olumsuzluklara karşı yeterli düzeyde tepki verebilmelerinin, örgütsel çeviklik düzeyleriyle ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Örgütsel çeviklik; tedarik zincirinin etkin bir şekilde yönetilmesi, olası sorunlara hızlı yanıt verilmesi, üretim süreçlerinin düzgün işlemesi, yeni ürünlere hızlı adaptasyon, etkin depolama, siparişlerin en kısa sürede müşteriye ulaştırılması ve insan kaynakları yönetiminin işletme ihtiyaçlarına uygun şekilde yürütülmesi gibi birçok temel işlevde kritik bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, örgütsel çeviklik günümüzde işletmeler için en temel yetkinliklerden biri haline gelmiştir. Diğer yandan, teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza giren dijitalleşme kavramı; bireylerin sosyal yaşamını, iş yaşamını ve birbirleriyle olan etkileşimlerini köklü bir şekilde değiştirmektedir. Dijitalleşme aynı zamanda örgütlerin iş yapış biçimlerini ve rekabet koşullarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Dijitalleşmeye bireysel ya da kolektif bir bakış açısıyla yaklaşıldığında, hayatın tüm alanlarını etkileyen çok yönlü bir dönüşüm olduğu açıkça görülmektedir. Bu dönüşüm, örgütlerin çevik kalabilmeleri açısından dijitalleşmenin önemini daha da artırmaktadır. Nitekim dijitalleşmeye yönelik algı ve tutumlar, dijitalleşme süreçlerinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Şırnak Üniversitesi, Şırnak ilindeki örgütler arasında büyüklüğü ve kurumsal yapısıyla öne çıkan, bölge açısından stratejik öneme sahip bir eğitim kurumudur. Bu doğrultuda, Şırnak ilinin en dinamik ve kurumsal yapılardan biri olan Şırnak Üniversitesinde dijitalleşmeye bakış ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkiyi incelemek hem yerel düzeyde hem de akademik literatürde önemli katkılar sunacaktır. Bu çalışma ile söz konusu iki kavram arasındaki etkileşim ortaya konulmaya çalışılmış ve elde edilen bulguların literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization and technological advancements, the conditions of competition are becoming increasingly intense day by day. The ability of businesses to respond adequately to evolving conditions and potential adversities in this competitive environment is largely related to their level of organizational agility. Organizational agility plays a critical role in many fundamental functions such as effective supply chain management, rapid response to potential problems, smooth operation of production processes, quick adaptation to new products, efficient storage, fast delivery of orders to customers, and the alignment of human resource management with organizational needs. In this context, organizational agility has become one of the most essential competencies for contemporary enterprises. On the other hand, the concept of digitalization, which has entered our lives with technological development, has profoundly transformed individuals' social lives, work lives, and interpersonal interactions. Digitalization also significantly affects how organizations operate and compete. When approached from an individual or collective perspective, it is evident that digitalization is a multidimensional transformation that influences all aspects of life. This transformation further increases the importance of digitalization in enabling organizations to remain agile. Indeed, perceptions and attitudes toward digitalization directly impact the success of digital transformation processes. Şırnak University stands out among the institutions in Şırnak province with its size and institutional structure, and it holds strategic importance for the region as an educational institution. In this regard, examining the relationship between the perception of digitalization and organizational agility at Şırnak University—which is one of the most dynamic and institutionalized organizations in the province—will provide significant contributions both at the local level and to the academic literature. This study aims to reveal the interaction between these two concepts and contribute to the existing body of literature with its findings.