Juvenil idiyopatik artritte ilaç uyumu ve etkileyen faktörler
Medication adherence in juvenile idiopathic arthritis and factors associated with medication adherence
- Tez No: 950884
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKTAY AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: İlaç uyumu, kronik hastalıkların izleminde hastalığın seyrini ve hastanın yaşam kalitesini etkileyen faktörlerdendir. Amaç: Çalışmanın amacı Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA) tanısı ile takip edilen çocukların ilaç uyumunu etkileyen faktörlerin saptanması ve ilaç uyumunun hastaların yaşam kalitesine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel gözlemsel bir çalışmadır. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Romatoloji Polikliniği'nden JİA tanısı ile takip edilen ve ilaç kullanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara demografik bilgiler formu, ilaç uyumu değerlendirilmesinde MTUÖ-8 ve yaşam kalitesi değerlendirmesinde PedsQL formu uygulandı. Bulgular: İlaç uyumu hasta yaşı azaldıkça anlamlı olarak artmıştır(p=0,006). İlacı veren kişinin ilaç uyumu üzerinde etkili olduğu ve bu kişi anne olduğunda ilaç uyumunun anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction: In the follow-up of chronic diseases, medication adherence is one of the factors affecting the course of the disease and quality of life (QoL) of a patient. Objective: The aim of the study is to determine the factors affecting medication adherence in children with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) and to investigate the effects of medication adherence on QoL of a patient. Materials and Methods: This is a cross-sectional observational study. Patients who were followed up in the Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, with the diagnosis of JIA and who were taking medication were included in the study. A demographic information form, MMAS-8 for medication adherence assessment and PedsQL form for quality of life assessment were applied to the patients. Results: Medication adherence significantly increased with decreasing patient age (p=0.006). It was observed that the person giving the medication was effective on medication adherence and medication adherence increased significantly when that person was the mother (p=0.002).