Fitness merkezi katılımcılarının fiziksel aktivite düzeyleri, sporcu besin desteklerine yönelik tutumları ve bedeni beğenme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between physical activity levels, attitudes towards sports nutritional supplements, and body image perception among fitness center participants
- Tez No: 950906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yüksek lisans tezi, fitness merkezi katılımcılarının fiziksel aktivite düzeyleri ile sporcu besin desteklerine yönelik tutumları ve beden beğenme düzeyleri arasındaki farklılıkları ve ilişkileri incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan fitness merkezlerine kayıtlı bireylerin bu üç değişken arasındaki etkileşimlerini belirlemektir. Araştırma, Çankaya bölgesindeki çeşitli fitness merkezlerinde yapılan bir anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Toplam 250 katılımcı ile yürütülen bu çalışma, nicel araştırma yöntemleri kapsamında değişkenler arasındaki farklılıkları ve ilişkileri değerlendirmek üzere korelasyon ve varyans analizine (ANOVA) dayanmaktadır. Katılımcılar, 18 yaşında ve üzeri olup, fitness merkezlerine kayıtlı bireyler arasından seçilmiştir. Veri toplama sürecinde, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu, Sporcu Besin Desteklerine Yönelik Tutum Ölçeği ve Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ) kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin arttıkça bedeni beğenme düzeylerinin de yükseldiğini ve sporcu besin desteklerine yönelik olumlu tutumların fiziksel aktivite düzeyleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma fitness merkezi katılımcılarının fiziksel sağlık, besin desteği ve beden algısı konularında farkındalıklarını artırmayı amaçlamak ve spor yöneticileri ile antrenörler için bireylerin performanslarını artırmayı hedefleyen stratejik öneriler sunmaktadır. Araştırmanın sınırlamaları arasında, örneklem büyüklüğü ve katılımcıların öz bildirimine dayalı verilerin güvenilirliği yer almaktadır. Gelecek çalışmalar için farklı coğrafi bölgelerde daha geniş örneklemlerle araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the differences and relationships between the physical activity levels of fitness center participants, their attitudes towards sports nutrition supplements, and their body image levels. The main aim of the research is to determine the interactions among these three variables for individuals registered at fitness centers located in Çankaya, Ankara. The study was conducted through a survey carried out at various fitness centers in the Çankaya region. This research, involving a total of 250 participants, relies on correlation and variance analysis (ANOVA) to evaluate the differences and relationships among the variables within the scope of quantitative research methods. Participants were selected from individuals aged 18 and over, who are registered at fitness centers. During the data collection process, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form, the Attitude Scale towards Sports Nutrition Supplements, and the Body Appreciation Scale (BAS) were used to collect data. The research findings indicate that as the physical activity levels of participants increase, their body image levels also rise, and positive attitudes towards sports nutrition supplements significantly affect physical activity levels. In conclusion, this study aims to raise awareness among fitness center participants regarding physical health, nutritional support, and body perception, while offering strategic recommendations aimed at improving individual performance for sports managers and coaches. Limitations of the research include the sample size and the reliability of data based on participants' self-reports. Future studies are recommended to be conducted with larger samples in different geographic regions.