Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda duyusal işlemleme ile motor stereotip davranışların incelenmesi
Investigation of sensory processing and motor stereotype behaviors in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 950973
  2. Yazar: İREM MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM AKBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış çocukların tekrarlayıcı motor stereotip davranışlarını incelemek ve bu davranışların altında yatan sorunların motor gelişim açısından duyusal kaynaklarını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma türlerinden tarama araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma etik izin almış ve süreçte Helsinki bildirgesine bağlı kalınmıştır. Araştırmanın evrenini 3-10 yaş OSB tanılı çocuklar oluştururken, örneklem 50 erkek ve 40 kız toplam 90 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Tekrarlayıcı Davranışlar (TD) Ölçeği ve Duyu Profili (DP) Ölçeği olmak üzere çalışmanın amacına uygun olarak iki adet standardize ölçüm aracı kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre DP ve TD arasında cinsiyet fark etmeksizin negatif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir (r=-0.62, p=0.001). Cinsiyetler arası TD puanları karşılaştırıldığında kız çocuklarının daha fazla tekrarlayıcı davranış sergilediği belirlenmiştir (p=0.01). Buna rağmen her iki grup arasında DP profili puanları arasında benzer oranda önemli düzeyde bir farklılık tespit edilememiş. Sonuç: Sonuç olarak tekrarlayıcı davranışlar ile duyusal sistemler arasında bir ilişkinin olabileceği ve tekrarlayıcı motor davranışların altında yatan sorunların duyusal kaynaklı olabileceği söylenebilir ancak bu rol içerisinde DP'nin tek başına rol alamayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Hem duyusal sistemlerin hem de tekrarlayıcı davranışların farklı etkenlerden etkilendikleri söylenebilir. Ancak bu iki değişken arasındaki işlevsel ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için deneysel tasarımlar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine repetitive motor stereotypic behaviors in children diagnosed with autism spectrum disorder and to investigate the sensory origins of the underlying problems of these behaviors in terms of motor development. Materials and Methods: A descriptive survey model from quantitative research methods was used in the study. The study received ethical approval and adhered to the Helsinki Declaration throughout the process. While the population of the research consists of children aged 3-10 years diagnosed with ASD, the sample consists of a total of 90 children, 50 boys and 40 girls. During the data collection process, two standardized measurement tools were used in accordance with the purpose of the study: the Repetitive Behaviors (RB) Scale and the Sensory Profile (SP) Scale. Data was analyzed using SPSS 26 software package. Results: According to the findings obtained, a negative correlation was detected between SP and RB regardless of gender (r=-0.62, p=0.001). When RB scores between genders were compared, it was determined that girls exhibited more repetitive behaviors (p=0.01). Nevertheless, no significant difference was detected between the two groups in terms of SP profile scores at a similar rate. Conclusion: In conclusion, it can be said that there may be a relationship between repetitive behaviors and sensory systems, and that the underlying problems of repetitive motor behaviors may be sensory based; however, it was concluded that SP cannot play a role alone within this role. It can be said that both sensory systems and repetitive behaviors are affected by different factors. However, experimental designs are recommended to better understand the functional relationship between these two variables.