Karotis arter stentleme uygulanan hastalarda erken ve geç dönem sonuçların ve prognoza etki eden faktörlerin değerlendirilmesi: Tek merkezli 10 yıllık retrospektif analiz
Evaluation of early and late outcomes and prognostic factors in patients undergoing carotid artery stenting: A single-center 10-year retrospective analysis
  1. Tez No: 950994
  2. Yazar: DUYGU AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ALİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Karotis Arter Stentleme Uygulanan Hastalarda Erken ve Geç Dönem Sonuçların ve Prognoza Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi: Tek Merkezli 10 Yıllık Retrospektif Analiz İnme toplum sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Tüm inme vakaları içerisinde büyük bir bölümü iskemik tipteki inmeler oluşturmaktadır [2]. Asemptomatik veya semptomatik karotis stenozu (KS) inmeye neden olan bir etken olarak öne çıkmakta ve iskemik tipte gerçekleşen inmelerin %10-15'ini oluşturmaktadır [3]. Cerrahi tedaviye alternatif olarak geliştirilen karotis arter stentleme (KAS), özellikle yüksek riskli hastalarda güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, kliniğimizde uygulanan KAS prosedürlerinin retrospektif incelemesini sunmayı amaçlamaktadır. İnceleme, 2014–2024 yılları arasında gerçekleştirilen KAS işlemlerine odaklanmakta; hastaların demografik özellikleri, tıbbi öyküleri, işlem sırasındaki teknik detaylar ve uzun vadeli sonuçları değerlendirilmektedir. İşlem öncesi, sırası ve sonrası gelişen komplikasyonlar, inme gelişimi ve kullanılan teknik/malzeme farklılıklarının prognoza etkisi analiz edilmiştir. Toplam 140 KAS prosedürünün verileri retrospektif olarak incelenmiş, semptomatik ve asemptomatik KS'li grupları karşılaştırılmıştır. Semptomatik KS'si olan hastalarda sigara kullanımı, pre-dilatasyon ve filtre kullanımı anlamlı olarak daha yüksek oranda bulunurken; asemptomatik hastalarda hipertansiyon oranı daha yüksek saptanmıştır. Hemodinamik depresyon gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Restenoz gelişimi ile sigara kullanımı, pre-dilatasyon uygulanması, semptomatik stenoz olması ve yaş ile anlamlı ilişki saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde sigara kullanımı ve pre-dilatasyon restenoz açısından bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiş, ileri yaş ise restenozdan koruyucu bir değişken olarak öne çıkmıştır. Elde edilen bulgular, karotis stentleme sonrası gelişebilecek komplikasyonların öngörülmesinde bazı klinik ve işlemsel faktörlerin belirleyici olabileceğini göstermekte; özellikle modifiye edilebilir risk faktörlerine yönelik önlemlerin, uzun dönem sonuçların iyileştirilmesinde önemli katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Early and Late Outcomes and Prognostic Factors in Patients Undergoing Carotid Artery Stenting: A Single-Center 10-Year Retrospective Analysis Stroke is a serious health issue that poses a major threat to public health and significantly affects quality of life. The majority of stroke cases occur in ischemic nature [2]. Asymptomatic or symptomatic carotid stenosis (CS) emerges as an important contributing factor to ischemic stroke, accounting for 10–15% of all cases [3]. Developed as an alternative to surgical treatment, carotid artery stenting (CAS) is being used as a safe and effective treatment option, especially in high-risk patients. This study aims to present a retrospective analysis of CAS procedures performed at our clinic. It focuses on CAS interventions carried out between 2014 and 2024, evaluating patients' demographic characteristics, medical histories, technical details during the procedure and long-term outcomes. Complications occurring before, during and after the procedure, the incidence of stroke and the impact of variations in techniques and materials on prognosis were analyzed. Data from a total of 140 CAS procedures were retrospectively reviewed with comparisons made between the symptomatic and asymptomatic CS groups. Smoking, pre-dilation, and filter use were significantly more common in patients with symptomatic CS, whereas hypertension was more prevalent in asymptomatic patients. No significant difference was observed between patients who developed hemodynamic depression and those who did not. Restenosis was significantly associated with smoking, use of pre-dilation, presence of symptomatic stenosis and age. In logistic regression analysis, smoking and pre-dilation were identified as independent risk factors for restenosis, while advanced age appeared to be a protective factor. The findings suggest that certain clinical and procedural factors may be predictive of complications following carotid stenting. Preventive measures targeting modifiable risk factors, in particular, may significantly contribute to improving long-term outcomes.