Hemşirelerin iş motivasyonu, iş stresi ve yapay zeka kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' work motivation, work stress and artificial intelligence anxiety levels
- Tez No: 951044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin iş motivasyonu, iş stresi ve yapay zekâ kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma Nisan-Haziran 2023 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 300 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler; Kişisel ve Mesleki Bilgi Formu, Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği, İş Stresi Ölçeği ve Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin ana-lizinde, SPSS 22.0 programında anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the relationship between nurses' job motivation, job stress, and artificial intelligence anxiety levels. Material and Methods: This cross-sectional and correlational study was conducted be-tween April and June 2023 with 300 nurses working at Sakarya University Training and Research Hospital. Data were collected using a Personal and Professional Information Form, the Nurse Job Motivation Scale, the Job Stress Scale, and the Artificial Intelligence Anxiety Scale. Data analysis was performed using SPSS 22.0 software, with a significance level set at p0.05).