Fullerenol C60'ın farklı dozlarının yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of different doses of fullerenol C60 on wound healing
- Tez No: 951054
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı deneysel eksizyonel yara modeli oluşturulmuş sıçanlarda anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkileri olan nanopartikül Fullerenol C60'ın (F-C60) üç farklı dozunun yara iyileşmesi üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 28 adet erkek sıçan rastgele dört gruba (n=7) ayrıldı. F-C60 anesteziden 30 dk önce A grubuna 0.2 mg/kg ip, B grubuna 1 mg/kg ip, C grubuna 5 mg/kg ip dozunda uygulandı. Sıçanlar yara oluşturulduktan 3 gün sonra sakrifiye edildi. Sıçan plazmalarında inflamasyon ve oksidatif stresi incelemek için interlökinler (IL-1β, IL-6), Tümör Nekroz Faktör-α (TNF-α), Malondialdehid (MDA), Glutatyon Peroksidaz (GPx), Myeloperoksidaz (MPO), Superoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), reaktif oksijen türevleri (ROS) ELİSA yöntemiyle değerlendirildi. Histopatolojik incelemede nötrofil infiltrasyonu, ödem, hemoraji, nekroz, histolojik akut inflamasyon skoru, fibroblast proliferasyonu, kollajen yoğunluğu, neovaskülarizasyon ve histolojik onarım skoru değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubuna göre 5 mg/kg F-C60 uygulanan grupta istatistiksel olarak IL-1β, IL-6, MPO, MDA düzeyinin daha düşük olduğu bulundu. Gruplar arasında TNF-α, ROS, SOD, CAT ve GPX düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da antioksidan enzimlerin düzeyinin 5 mg/kg F-C60 uygulanan grupta daha düşük olduğu görüldü. Gruplar arasında yara iyileşme yüzdesi ve histopatolojik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Sonuçlarımız F-C60'ın yara dokusunda üçüncü günde IL-1β, IL-6 gibi proinflamatuar sitokin seviyesinin azalmasını sağlayıp inflamasyonu hafifleterek, oksidatif stres ürünü MDA düzeyinin azalmasını sağlayıp lipid peroksidasyonunu azaltarak ve hücresel hasarı azaltıp anti-oksidan enzim üretilmesini önleyerek yara iyileşmesini teşvik ettiğini göstermiştir. Bu özellikleri ile F-C60 yara iyileşmesinde olumlu etkiler gösterebilecek potansiyel bir ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this stduy was to investigate the effects of three different doses of nanoparticle fullerenol C60 (F-C60), which has an antioxidant and anti-inflammatory effects, on wound healing in rats with an experimental excisional wound model. Materials and Methods: Twenty-eight male rats were randomly divided into four groups (n=7). F-C60 was administered at a dose of 0.2 mg/kg ip to Group A, 1 mg/kg ip to Group B, and 5 mg/kg ip to Group C 30 minutes before anesthesia. Rats were sacrificed three days after wound formation. Interleukins (IL-1β, IL-6), Tumour Necrosis Factor-α (TNF-α), Malondialdehyde (MDA), Glutathione Peroxidase (GPx), Myeloperoxidase (MPO), Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT), Reactive Oxygen Species (ROS) were assessed with ELISA method in rat plasma to evaluate inflammation and oxidative stress. Inhistopathological analyzes neutrophil infiltration, edema, hemorrhage, necrosis, histological acute inflammation score, fibroblast proliferation, collagen density, neovascularization, and histological repair score were evaluated. Results: IL-1β, IL-6, MPO, and MDA levels were statistically lower in 5 mg/kg F-C60 group compared to the control group. There were no statistically significant difference between the groups in terms of TNF-α, ROS, SOD, CAT, and GPX levels. Although it was not statistically significant, the level of antioxidant enzymes was found to be lower in the 5 mg/kg F-C60 group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of wound healing percentage and histopathological parameters. Conclusion: Our results showed that F-C60 promotes wound healing by reducing the level of proinflammatory cytokines such as IL-1β, IL-6 and relieving inflammation in wounded tissue on the third day, and reducing the level of oxidative stress product MDA and reducing lipid peroxidation, and reducing cellular damage and preventing the production of antioxidant enzymes. With these properties, F-C60 may be a potential agent that may have positive effects on wound healing.