İkinci Anafartalar Muharebesi
Battle of Second Anafartalar
  1. Tez No: 951103
  2. Yazar: MUSTAFA KAFKAS DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BORLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İkinci Anafartalar muharebesi anlatımı birincil kaynakların analiziyle başlamış, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale cephesinin açılması ve tez konusu muharebeden önce gerçekleşen kara muharebeleri özetlendikten sonra Anafartalar sahillerine 6/7 Ağustos 1915'te yapılan çıkarma harekâtı kısa olarak anlatılmıştır. Anafartalar bölgesinde tez konusu muharebeden önce gerçekleşen iki muharebe olan Birinci Anafartalar ve Kireçtepe muharebeleri yakın geçmişteki durumun anlaşılması adına biraz daha detaylandırılarak verilmiş, Kireç Tepe Muharebesinin anlatımında eldeki birincil kaynakların kullanımına geçilmiştir. Ardından hazırlık kapsamında Çanakkale muharebelerinin İkinci Anafartalar Muharebesi öncesinde gerçekleşen olaylarına yer verilmiştir. Bu anlatımları muharebe arazisinin değerlendirilmesi takip etmiş ve sonrasında İkinci Anafartalar Muharebesinin taarruz planları ve muharebe hazırlıkları anlatımı yapılmıştır. Bu başlık altında İttifak ve İtilaf taraflarının askeri hazırlıkları ve faaliyetleri anlatılmış, taarruz ve savunma planları açıklanmıştır. 21 Ağustos 1915 günü İtilaf kuvvetlerinin yaptığı taarruz anlatımı, savunmayı yapan Türk 7. ve 12. tümenlerin cephe hatlarına göre bölünerek iki başlık halinde verilmiştir. Muharebe sonrası yaşanan gelişmelere de yer verdikten sonra sonuç kısmıyla anlatım sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The narration of the Second Battle of Anafartalar began with the analysis of primary sources, and after summarizing the opening of the Çanakkale front in the First World War and the land battles that took place before the battle that is the subject of the thesis, the landing operation on the shores of Anafartalar on 6/7 August 1915 was briefly explained. The First Battle of Anafartalar and Kireçtepe, which were two battles that took place in the Anafartalar region before the battle that is the subject of the thesis, were given in a little more detail in order to understand the situation in the recent past, and the use of available primary sources was initiated in the narration of the Battle of Kireç Tepe. Thus, within the scope of preparation, the events of the Çanakkale battles that took place before the Second Battle of Anafartalar were included. These narratives were followed by an evaluation of the battlefield then the attack plans and combat preparations of the Second Battle of Anafartalar were explained. Under this heading, the military preparations and activities of the Entente and Alliance sides were explained, and the attack and defense plans were given. The narrative of the attack carried out by the Entente forces on August 21, 1915 was divided according to the front lines of the Turkish 7th and 12th divisions that made the defense and was given under two headings. After also including the developments after the battle, the narrative was concluded with the conclusion.