İlköğretim matematik öğretmen adaylarının orantısal akıl yürütme becerilerinin finansal okuryazarlık bağlamında incelenmesi
Investigating the proportional reasoning skills of prospective elementary mathematics teachers within the context of financial literacy
- Tez No: 951108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TUĞBA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının (İMÖA) orantısal akıl yürütme becerilerinin finansal okuryazarlık bağlamında incelemek, finansal okuryazarlık ve orantısal akıl yürütme becerilerinin hangi düzeylerde olduğunu, orantısal akıl yürütme ve finansal okuryazarlık becerileri problem çözüm süreçlerine nasıl yansıdığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada karma yöntem desenlerinden biri olan açıklayıcı desen benimsenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı güz döneminde İstanbul ilinde bulunan bir devlet üniversitesindeki dördüncü sınıf İMÖA'lardan oluşmaktadır. Çalışmanın nicel kısmı, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 41 İMÖA ile, nitel kısmı ise amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen bu öğretmen adaylarından sekiziyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel verileri toplamak için araştırmacı tarafında geliştirilen finansal okuryazarlık testi, nitel aşamada ise yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. İMÖA'ların orantısal akıl yürürtme beceri düzeyleri, ilgili alanyazı incelenmesi sonucunda oluşturulan düzey göstergeleriyle, finansal okuryazarlık beceri düzeyleri pısa yeterlik düzey göstergeleriyle belirlenmiştir. Analiz sonucunda sekiz İMÖA ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve katılımcıların cevapları, betimsel analiz ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda İMÖA'ların orantısal akıl yürütme ve finansal okuryazarlık becerileri orta düzeyde olduğu, İMÖA'ların bu iki becerisi arasında pozitif yönde yüksek korelasyon sonucuna ulaşılmıştır. İMÖA'ların orantısal akıl yürütme beceri düzeyleri, problem türlerin göre değişkenlik göstermiştir. Öte yandan finansal okuryazarlık testindeki soruların zorluk seviyesinin artması ile finansal okuryazarlık beceri düzeylerinin düştüğü görülmüştür. Yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerde orantısal ve finansal kavram bilgilerinin yeterli olmadığı ve bu durumun problem çözümlerine yansıdığı, basit problemleri çözebildikleri ve orantısal akıl yürütme becerilerinin bu sorularda daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the proportional reasoning skills of pre-service primary mathematics teachers (PPMTs) within the context of financial literacy, aiming to evaluate their financial literacy and proportional reasoning competencies and their application in problem-solving processes. An explanatory sequential mixed-method design was employed, involving fourth-year PPMTs from a state university in Istanbul during the 2024–2025 fall semester. The quantitative phase included 41 PPMTs selected through convenience sampling, while the qualitative phase involved eight participants chosen via purposive sampling. Quantitative data were collected using a researcher-developed financial literacy test, and qualitative data were gathered through a semi-structured interview form designed to probe problem-solving approaches. Proportional reasoning levels were assessed using indicators derived from relevant literature, while financial literacy was evaluated based on PISA proficiency criteria. Descriptive analysis of interviews with eight PPMTs revealed moderate levels of both proportional reasoning and financial literacy, with a strong positive correlation between these competencies. Proportional reasoning skills varied depending on problem type, with simpler problems solved more effectively. Financial literacy levels decreased as question difficulty increased, reflecting gaps in conceptual understanding. Interviews highlighted deficiencies in PPMTs' proportional and financial knowledge, which impacted their problem-solving strategies. These findings underscore the need for enhanced training in financial literacy and proportional reasoning to improve PPMTs' competencies for effective mathematics instruction.