Ulusal rekabet istihbarat çalışmalarına ilişkin sistematik literatür taraması
A systematic literature review on national competitive intelligence studies
  1. Tez No: 951107
  2. Yazar: RUKİYE SİRKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN TOMRİS KÜÇÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel gelişmelerin yön verdiği günümüz dünyasında artan risk ve belirsizlik ortamı işletmeleri yoğun rekabet koşulları etkisi altına almaktadır. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi ve yoğun rekabet koşullarına uyum sağlayabilmesi için stratejik karar alma süreçlerine dayalı rekabet istihbaratının önemi giderek daha fazla ön plana çıkmaktadır. Rekabet istihbaratı, işletmelerin doğru ve güvenilir bilgiye dayalı kararlar almasını sağlamaktadır. Dolayısıyla, rekabet istihbaratının işletmeler için ne derece öneme sahip bir araç olduğunu vurgulayan literatürdeki akademik araştırmaların sayısı hızla artmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı temel disiplin alanı rekabet istihbaratı olan ulusal literatürdeki çalışmaların sistematik bir yaklaşımla ele alınması, mevcut durumun incelenmesi ve konuya ilişkin ilerleyen zamanlarda araştırmalar gerçekleştirecek çalışmacılara öneriler sunulmasıdır. Çalışma“rekabet istihbaratı”anahtar kelimesi kullanılarak Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yayımlanan 16 tez farklı parametreler çerçevesinde sistematik literatür taraması yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular rekabet istihbaratı alanında farklı teorilerden yararlanılması, bakış açılarını geliştirilmesi; disiplinler arası, yeni ve yaratıcı yöntemler kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, shaped by global developments, the increasing environment of risk and uncertainty places businesses under intense competitive pressure. In order for businesses to sustain their existence and adapt to these competitive conditions, the importance of competitive intelligence based on strategic decision-making processes is becoming increasingly prominent. Competitive intelligence enables businesses to make decisions based on accurate and reliable information. Consequently, the number of academic studies in the literature emphasizing the significance of competitive intelligence as a crucial tool for businesses is rapidly increasing. In this context, the aim of this study is to systematically examine the national literature focusing on competitive intelligence as a core disciplinary field, to analyze the current state of research, and to provide recommendations for future researchers interested in this topic. In the study, 16 theses published in the National Thesis Center database using the keyword“competitive intelligence”were examined through a systematic literature review method within the framework of various parameters. The findings obtained from the reviewed studies indicate the necessity of utilizing different theories in the field of competitive intelligence, developing new perspectives, and employing interdisciplinary, innovative, and creative methods.