Üniversite kütüphanelerinde büyük veri ve yapay zekâ teknolojisi uygulamalarında bilgi ve belge yönetimi öğrencilerinin farkındalığı: Kastamonu Üniversitesi örneği
The awareness of information and records management students on the applications of big data and artificial intelligence technologies in university libraries: The case of Kastamonu University
- Tez No: 951132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Büyük veri teknolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkan veri madenciliği bir veri işleme tekniğidir. Bu tekniklerin en hızlı gelişenlerden biri de yapay zekâdır. Bu çalışmanın amacı kütüphaneler ve kütüphane çalışanları için büyük veri ve yapay zekâ teknolojilerinin neden önemli olduğu, ne gibi işlevlerde etkinlik sağlayabildiği ve bu bağlamda yaşanan ve/ya da olası yaşanabilecek sorunların neler olabileceği gibi konuları irdelemek ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Kütüphaneler için büyük veri ve yapay zekâ teknolojilerinin neden önemli olduğu, ne gibi işlevlerde etkinlik sağlayabildiği ve bu bağlamda yaşanan ve/ya da olası yaşanabilecek sorunların neler olabileceği gibi konuları irdelemek ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Kütüphanecilik mesleğinin geleceği anlamında da önemli bir gizli gücü olduğundan bu teknolojilerin anlaşılması oldukça önemlidir. Özellikle çalışma yaşamına adım atacak Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencilerinin bu konuda bilinç ve farkındalıkları belirleyici olduğundan, çalışmanın bir diğer koşut amacı da Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencilerinin bu bağlamda farkındalıklarının saptanmasıdır. Ortaya konulan bu faydalar ile birlikte yapay zekâ ve büyük veri teknolojisi kullanmayan üniversite kütüphanelerinin eksiklikleri belirlenip, neden bu teknolojilerden yararlanması gerekliliği anlamında farkındalık yaratmak hedeflenmektedir. Çalışma, anılan konularda farkındalıklarının belirlenmesi için Kastamonu Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencilerine uygulanacak bir anket ve anket sonucunda elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile desteklenmektedir. Çalışmanın sonucunu, anket değerlendirmeleri ile saptanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of big data technologies, data mining has emerged as a significant data processing technique. Among these techniques, artificial intelligence (AI) is one of the fastest-growing. The primary aim of this study is to examine why big data and AI technologies are important for libraries, what functions they can provide effectiveness, and what problems are encountered or may be encountered in this context, thereby raising awareness on this issue. Understanding these technologies is crucial, as they hold significant potential for the future of the librarianship profession. The level of awareness and consciousness of big data and AI among students at the Department of Information and Records Management, especially those who will enter the workforce, determines the profession's future. Therefore, another objective of this study is to determine the students' awareness of the Department of Information and Records Management in this context. Additionally, the study aims to identify the current shortcomings of university libraries that do not use AI and big data technologies and to create awareness of why they should benefit from them. The study employs a survey administered to students of the Department of Information and Records Management at Kastamonu University. Based on the survey analysis, the conclusion presents a comprehensive outline of the identified problems and proposed solutions.