Devrekani İlçe Halk Kütüphanesinde en çok okunan erken dönem çocuk kitaplarının incelenmesi
Rewiew of the most read early period children's books in Devrekani District Public Library
  1. Tez No: 951131
  2. Yazar: BURCU KESİCİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocuğun kitaplarla buluştuğu, kitap okuma sevgisinin kazandırıldığı yerlerin başında kütüphaneler gelmektedir. Kütüphaneler fiziksel açıdan çocukların ilgisini çekmeli ve çocuğa yönelik hizmet vermelidir. Kütüphanede bulunan çocuk kitapları çocukların yaş grubuna uygun olmalıdır. Nitelikli kitaplara erişebilen çocuklar çeşitli açılardan kendilerini geliştirir ve belirli bir okuma kültürüne sahip olurlar. Bu çalışmada Devrekani İlçe Halk Kütüphanesi' nden, 2024 yılında en çok ödünç alınan ve erken dönem çocuk edebiyatı içerisinde yer alan çocuk kitaplarının, biçim ve içerik özelliklerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında en çok ödünç alınan 25 adet kitap değerlendirilmiştir. Kitapların literatür bilgileri taranmış ve araştırmacı tarafından“En Çok Okunan Erken Dönem Çocukluk Kitapları Değerlendirilme Formu”oluşturulmuş ve bu form veri toplama sürecinde kullanılmıştır. Kitaplar biçim ve içerik özelliklerine göre ele alınarak doküman analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; kitap kapaklarındaki görseller çocukların ilgisini çekmekte, resim ve metin oranı, çocuğun gelişim düzeyi, ilgi ve gereksinimleri karşılanmaktadır. Kitaplar biçim ve içerik özellikleri yönünden incelenildiğinde çocuklarda okuma isteği uyandırmakta bu da kitapların ödünç alınma sıklığını pozitif yönde etkilemektedir. Bazı kitapların ise biçim ve içerik özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğine karar verilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre“Devrekani İlçe Halk Kütüphanesi' nden ödünç alınan materyal sayısını, kitapların biçim ve içerik özellikleri olumlu etkilemektedir.”şeklinde oluşturulan varsayım doğrulanmıştır. Çalışmanın son kısmında ebeveyn, kurum ve yayınevlerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Libraries are among the place where children meet books and develop the love of reading. Libraries should physically attract children' s attention and provide services aimed at children. Children' s books in the library should be appropriate for the age group of the children. Children who have access to quality books develop themselves in various ways and have a certain reading culture. This study aims to examine the children' s books that were most borrowed from Devrekani District Public Library in 2024 and are included in the early children' s literature, according to their form and content features. Within the scope of the research, the 25 most borrowed books were evaluated. The literature information of the books was scanned and the“Most Read Early Childhood Books Evaluation Form”was created by the researcher and this form was used in the data collection process. Books were analysis method by considering their form and content features. According to the findings obtained from the research; The visuals on book covers attract children's attention, the ratio of images and texts meets the child' s development level, interests and needs. When books are examined in terms of their from and content, they arouse a desire to read in children, which positively affects the freguency of borrowing books. It has been decided that some books should be rearranged according to their form and content. According to the findings obtained from the research.“The number of materials borrowed from Devrekani District Public Library positively affected by the form and content features of the books.”Was confirmed. In the last part of the study, various suggestions were made to parents, institutions and publishing houses.