Depresyon tanısı almış hastaların gastrointestinal semptomlarının, akdeniz diyetine uyumlarının ve besin seçimlerinin belirlenmesi
Determination of gastrointestinal symptoms, adherence to the mediterranean diet and food choices in patients diagnosed with depression
  1. Tez No: 951149
  2. Yazar: ZEYNEP YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, depresyon tanısı almış bireylerde antidepresan kullanımının Akdeniz diyetine uyum düzeyi, gastrointestinal sistem semptomları, beden imajı, besin tercihleri ve fiziksel aktivite düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlı yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipteki bu çalışmaya, 19–65 yaş aralığında depresyon tanısı almış olan ve psikiyatrik ilaç tedavisi alan (n=55), depresyon tanısı almış olan ve psikiyatrik ilaç tedavisi almayan (n=55), toplam 110 gönüllü (70 kadın, 40 erkek) bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış; katılımcıların antropometrik ölçümleri alınarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS), Beden İmajı Ölçeği, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Tek Maddeli Besin Seçimi Testi (BST) uygulanmıştır. Bulgular, antidepresan kullanımının yaş, kardeş sayısı, düzenli ilaç kullanımı, kilo değişimi, ara öğün sayısı ve sağlığa verilen önem düzeyi gibi değişkenlerle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir (p0.05). Besin ögeleri açısından antidepresan kullanan kadınların E vitamini alımı anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0.019); diğer mikro besin ögelerinde ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of antidepressant use on the level of adherence to the Mediterranean diet, gastrointestinal symptoms, body image, food preferences, and physical activity levels in individuals diagnosed with depression. This descriptive and comparative study involved 110 volunteers (70 women, 40 men) aged 19–65 who had been diagnosed with depression and were receiving psychiatric medication (n=55) or who had been diagnosed with depression but were not receiving psychiatric medication (n=55). Data were collected using a face-to-face questionnaire; participants' anthropometric measurements were taken, and the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), Body Image Scale, Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSDÖ), and Single-Item Food Choice Test (BST). The findings revealed that antidepressant use was significantly associated with variables such as age, number of siblings, regular medication use, weight change, number of snacks, and level of importance given to health (p 0.05). In terms of nutrients, antidepressant-using women had significantly higher vitamin E intake (p=0.019); no significant differences were found between the groups for other micronutrients (p > 0.05).