Zeolit bazlı amonyum nitrat gübresinin hazırlanması ve marul (Lactuca sativa L.) gelişimine etkilerinin incelenmesi
Preparation of zeolite-based ammonium nitrate fertilizer and investigati̇on of its effects on lettuce (Lactuca sativa L.) growth
  1. Tez No: 951170
  2. Yazar: MEHMET UFUK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN, DOÇ. DR. GARİP YARŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Artan nüfusla birlikte tarımsal verimliliğin artırılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Günümüzde tarımsal verimliliği artırmak için kimyasal gübreler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durum hem tarımsal girdileri artırmakta hem de gereğinden fazla gübre kullanılarak ekolojiye zarar vermektedir. Bu soruna yönelik çözümlerden biri yeni gübre yaklaşımlarının geliştirilmesidir. Zeolit, gözenekli yapısı ve katyon değişim kapasitesi ile bu konuda büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, Manisa/Türkiye bölgesinden elde edilen doğal zeolit numunesine amonyum nitrat yüklenmiştir. Elde edilen zeolit bazlı gübrenin azot içeriği %5.80 olarak ölçülmüştür. Ham zeolit ve zeolit bazlı gübre numuneleri BET, toz XRD, TGA ve FTIR teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Hazırlanan ve karakterize edilen zeolit bazlı gübrenin gübre olarak kullanılabilirliğini ve bitki gelişimine etkisini incelemek adına sera uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sera çalışma Mersin Üniversitesi Peyzaj Sera'sında yürütülmüş olup marul (Lactuca sativa L.) bitkisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, zeolit bazlı gübre içeren ZN25 (187.5 ppm/L N) grup örneklerinin boy, yaprak sayısı, baş çapı ve baş ağırlığı verileri sırasıyla 31.29 cm, 28.89, 16.83 cm ve 135.10 g olarak ölçülürken, saf amonyum nitrat uygulanan grupta (N50: 375 ppm/L N) ilgili parametreler sırasıyla 29.53 cm, 26, 12.87 cm ve 106.80 g olarak ölçülmüştür ve ZN25'in N50'ye göre daha iyi verim sağladığı açıktır. Ayrıca sera denemesi sonucunda uygulama gruplarında azot ve klorofil içerikleri arasında bir korelasyon olduğu görülmüştür. ZN25 ve N50 gruplarının azot ve klorofil içerikleri sırasıyla %4.29, 38.14 SPAD ve %5.97, 43.38 SPAD olarak ölçülmüştür. Elde edilen bu sonuçlara göre zeolit bazlı gübrenin daha az azot kullanarak ürün verimini arttırdığı ve tarımda kullanılma potansiyeline sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increasing population, the need to increase agricultural productivity has emerged. Today, chemical fertilizers are widely used to increase agricultural productivity. This situation both increases agricultural inputs and harms the ecology by using excessive fertilizers. One of the solutions to this problem is the development of new fertilizer approaches. Zeolite has a great potential in this regard with its porous structure and cation exchange capacity. In this study, ammonium nitrate was loaded into the natural zeolite sample obtained from Manisa/Türkiye region. The nitrogen content of the produced zeolite-based fertilizer was measured as 5.80%. Raw zeolite and zeolite-based fertilizer samples were characterized using BET, powder XRD, TGA and FTIR techniques. A greenhouse study was planned to investigate the usability of the prepared and characterized zeolite-based fertilizer as a fertilizer and its effect on plant development. The greenhouse study was carried out in Mersin University Landscape Greenhouse and lettuce (Lactuca sativa L.) plants were used. According to the results, the length, leaf number, head diameter and head weight data of the zeolite-based fertilizer containing ZN25 (187.5 ppm/L N) group were measured as 31.29 cm, 28.89, 16.83 cm and 135.10 g, respectively, while the relevant parameters in the pure ammonium nitrate applied group (N50: 375 ppm/L N) were measured as 29.53 cm, 26, 12.87 cm and 106.80 g, respectively, and it is clear that ZN25 provided better yield than N50. In addition, as a result of the greenhouse trial, it was observed that there was a correlation between nitrogen and chlorophyll contents in the application groups. The nitrogen and chlorophyll contents of the ZN25 and N50 groups were measured as 4.29%, 38.14 SPAD and 5.97%, 43.38 SPAD, respectively. According to these results, it was seen that zeolite-based fertilizer increased product yield by using less nitrogen and has the potential to be used in agriculture.