Müzik eğitimi ana bilim dalı öğrencilerinin çalgı çalışma yöntemleri ile bireysel çalgı performans sınavı kaygıları arasındaki ilişki
The correlation between instrumentel practice methods and individual insrument performance exam anxiety of music education department students
  1. Tez No: 951169
  2. Yazar: AHMET BAKİ ÖZTABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ATAK YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi bölümü öğrencilerinin çalgı çalışma yöntemleri ile bireysel çalgı performans sınavı kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelindeki üniversitelerden toplam 176 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygı Ölçeği (BÇPSKÖ), Çalgı Çalışma Yöntemleri Ölçeği (ÇÇYÖ) ve kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Analizlerde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H testi ve etki büyüklüğü hesaplamaları kullanılmıştır. Bulgular, çalgı çalışma yöntemleri ile performans kaygısı arasında zayıf düzeyde negatif ancak anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu göstermiştir (r = –.067, p > .05). Kadın öğrencilerin performans kaygısı düzeyleri erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (t = –4.168, p < .001). Mezun olunan lise türüne göre kaygı düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmış, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi mezunu öğrencilerin kaygı düzeyleri diğer lise türlerine göre daha düşük çıkmıştır. Ayrıca, çalışma planlaması ve zihinsel prova stratejilerini kullanan öğrencilerin kaygı düzeylerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, yapılandırılmış çalgı çalışma yöntemlerinin performans kaygısını azaltmadaki rolüne dikkat çekmekte ve müzik eğitimi programlarına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the instrumental practice methods of students in music education departments and their individual instrument performance exam anxiety. The sample of the study consists of a total of 176 students from various universities across Türkiye. Data were collected through the Individual Instrument Performance Exam Anxiety Scale (IIPEAS), the Instrumental Practice Methods Scale (IPMS), and a personal information form. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, Kruskal-Wallis H test, and effect size calculations were used in the data analysis. The results indicated a weak negative but statistically insignificant relationship between instrumental practice methods and performance anxiety (r = –.067, p > .05). Female students were found to have significantly higher levels of performance anxiety compared to male students (t = –4.168, p < .001). A significant difference was also observed in anxiety levels based on the type of high school attended, with graduates of Fine Arts and Sports High Schools showing lower levels of anxiety compared to other school types. Furthermore, students who reported using strategies such as practice planning and mental rehearsal tended to have lower performance anxiety scores. The findings emphasize the role of structured instrumental practice methods in reducing performance-related anxiety and offer recommendations for music education programs.