Oosit maturasyonu sürecinde DNMT3B ve DNMT3 enzimlerinin rolü
Roles of DNMT3B and DNMT3L enzymes during oocyte maturation
  1. Tez No: 951171
  2. Yazar: NAZLICAN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UYSAL ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
DNA metilasyonu, gen ekspresyonunun epigenetik düzeyde düzenlenmesinde temel bir mekanizma olarak görev yapmaktadır. Bu çalışmada, fare oositlerinde DNMT3B ve DNMT3L enzimlerinin oosit maturasyonundaki özgül rolleri araştırılmış; ayrıca bu genlerin susturulması durumunda DNMT3B ve DNMT3L proteinlerinin birbirleri üzerindeki karşılıklı düzenleyici etkileri ile DNMT1 ve DNMT3A enzimlerinin olası kompansatuvar yanıtları değerlendirilmiştir. Bu amaçla, germinal vezikül (GV) evresindeki oositlere DNMT3B veya DNMT3L genlerine özgü siRNA uygulanmış ve oositler in vitro koşullarda maturasyona bırakılmıştır. Kültür süresi sonunda elde edilen metafaz II (MII) evresindeki oositlerde DNMT proteinlerinin ekspresyon düzeyleri ve global DNA metilasyon durumu, sırasıyla DNMT proteinlerine ve 5-metilsitozin (5mC) varlığına yönelik immünfloresan boyama yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, DNMT3B'nin susturulmasının DNMT3L protein düzeyinde, DNMT3L'nin susturulmasının ise DNMT3B protein düzeyinde anlamlı bir azalmaya yol açtığını göstermiştir (p < 0,001). Ayrıca, DNMT3L'nin baskılanması DNMT1 ekspresyon düzeyinde anlamlı bir artışa neden olurken (p < 0,001), DNMT3B'nin susturulması DNMT1 düzeyinde anlamlı bir değişikliğe neden olmamıştır. Her iki genin susturulması, DNMT3A protein düzeyinde belirgin bir azalma (p < 0,001) ve global DNA metilasyon düzeyinde anlamlı bir düşüş (p < 0,001) ile sonuçlanmıştır. Oosit maturasyon başarısı, GV evresindeki oositlerin in vitro koşullarda MII evresine ulaşma oranı esas alınarak değerlendirilmiştir. DNMT3B ve DNMT3L siRNA uygulanan gruplarda MII evresine ulaşan oosit oranlarında azalma gözlenmiştir. Bu sonuçlar, DNMT3B ve DNMT3L genlerinin hem birbirlerinin hem de diğer DNMT ailesi üyelerinin ekspresyonunu düzenlediğini ve DNA metilasyon dinamiklerini kontrol ederek oosit maturasyonunu epigenetik düzeyde yönlendirdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
DNA methylation plays a fundamental role in the epigenetic regulation of gene expression. This study aimed to investigate the specific roles of DNMT3B and DNMT3L enzymes in oocyte maturation in mice, and to evaluate the reciprocal regulatory effects of DNMT3B and DNMT3L proteins on each other, as well as the potential compensatory responses of other DNMT enzymes, namely DNMT1 and DNMT3A, in the event of gene silencing. In the study, siRNA specific to DNMT3B or DNMT3L was applied to germinal vesicle (GV) stage oocytes, which were then cultured under in vitro conditions. At the end of the culture period, metaphase II (MII) oocytes were collected, and DNMT protein expression levels and global DNA methylation status were analyzed using immunofluorescence staining specific to DNMT proteins and 5-methylcytosine (5mC), respectively. The results showed that silencing DNMT3B led to a significant decrease in DNMT3L protein levels, and vice versa (p < 0.001). DNMT3L silencing resulted in a significant increase in DNMT1 expression (p < 0.001), while DNMT3B silencing caused no significant change in DNMT1 levels. Both gene silencing conditions led to a significant reduction in DNMT3A expression (p < 0.001) and global DNA methylation levels (p < 0.001). Oocyte maturation was assessed by the proportion of GV-stage oocytes reaching the MII stage. A decreased maturation rate was observed in both DNMT3B and DNMT3L siRNA-treated groups. These findings indicate that DNMT3B and DNMT3L regulate each other and other DNMT enzymes, and play a key role in oocyte maturation by controlling DNA methylation dynamics.