Polikistik over sendromu tanılı hastalarda in vitro fertilizasyon sürecinde folikül sıvısı mikroRNA (miR-133a, miR-663b, miR-21, miR-155) düzeylerinin ve oosit maturasyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of follicular fluid microRNA (miR-133a, miR-663b, miR-21, miR-155) levels and their association with oocyte maturation in patients with polycystic ovary syndrome undergoing in vitro fertilization
  1. Tez No: 1013976
  2. Yazar: MAİDE ŞEYMA PÜRYAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERHAN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, polikistik over sendromu (PKOS) tanısı ile in vitro fertilizasyon (IVF) uygulanan hastalarda folikül sıvısında miR-133a, miR-21, miR-155 ve miR-663b ekspresyon düzeylerinin vücut kitle indeksine göre değişimi ve bu mikroRNA'ların oosit maturasyonu ile ilişkisi araştırılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde prospektif olarak yürütülen çalışmaya 20–40 yaş aralığında toplam 55 PKOS hastası dahil edilmiş ve hastalar normal kilolu/zayıf (VKİ <25) ve fazla kilolu/obez (VKİ ≥25) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Folikül sıvısı örneklerinden elde edilen mikroRNA ekspresyonları qRT-PCR yöntemi ile ΔCt değerleri üzerinden analiz edilmiştir. Gruplar arasında toplam oosit sayısı, metafaz II oosit sayısı ve maturasyon oranı açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Benzer şekilde incelenen mikroRNA'ların ekspresyon düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir. Bununla birlikte miR-21 ve miR-155 ekspresyonunun fazla kilolu/obez grupta artış eğiliminde olduğu görülmüştür. Korelasyon analizinde, fazla kilolu/obez PKOS grubunda miR-133a ekspresyonu ile oosit maturasyon oranı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca miR-133a açlık insülin düzeyi ile, miR-155 ekspresyonunun açlık insülin düzeyi ve HDL düzeyi ile, miR-21 ekspresyonunun ise total testosteron düzeyi ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, folikül sıvısı mikroRNA ekspresyonlarının PKOS fenotipleri arasında belirgin farklılık göstermediği, ancak bazı mikroRNA'ların özellikle metabolik parametreler ve obezite ile ilişkili olarak oosit maturasyonu üzerinde dolaylı etkiler gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the expression levels of miR-133a, miR-21, miR-155, and miR-663b in the follicular fluid of patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) undergoing in vitro fertilization (IVF), as well as the variation of these levels according to body mass index and their association with oocyte maturation, were investigated. This prospective study was conducted at Gazi University Faculty of Medicine and included a total of 55 patients aged between 20 and 40 years diagnosed with PCOS. The patients were divided into two groups as normal-weight/lean (BMI <25) and overweight/obese (BMI ≥25). MicroRNA expression levels obtained from follicular fluid samples were analyzed using quantitative real-time PCR based on ΔCt values. No significant differences were observed between the groups in terms of total oocyte count, metaphase II oocyte count, and maturation rate. Similarly, no statistically significant differences were found between the groups in terms of the expression levels of the analyzed microRNAs. However, miR-21 and miR-155 expression showed an increasing trend in the overweight/obese group. In correlation analysis, a significant association was found between miR-133a expression and oocyte maturation rate in the overweight/obese PCOS group. Additionally, miR-133a expression was associated with fasting insulin levels, miR-155 expression with fasting insulin and HDL levels, and miR-21 expression with total testosterone levels. In conclusion, follicular fluid microRNA expression profiles did not differ significantly between PCOS phenotypes; however, certain microRNAs may exert indirect effects on oocyte maturation, particularly through their associations with metabolic parameters and obesity.