Üniversite öğrencilerinde uyku süresi ile diyet kalitesi ve obezite arasındaki ilişki
The association of sleep duration with diet quality and obesity among university students
  1. Tez No: 396455
  2. Yazar: NAZANİN HEIDARZADEH RAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hacettepe Üniversitesinde okuyan 19-30 yaş arası bireylerin günlük diyetlerinin Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ) -2005 ve Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (DKİ-U) skorları ve ayrıca bazı antropometrik ölçümlerinin uyku süresi ile ilişkilendirilmesidir. Bu çalışmaya 78'i erkek 124'ü kadın olmak üzere, toplam 202 birey katılmıştır. Hazırlanan sorukağıdı ile bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, uyku süresi ve alışkanlıkları sorgulanmış, besin tüketim sıklıkları, 24 saatlik besin tüketimi ve fiziksel aktivite kayıtları ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bireylerin SYİ-2005 ve diyet DKİ-U skorları hesaplanmış, uyku süresi ile ilişkisi incelenmiştir. Öğrencilerin uyku süresi 3 (kısa: 8 saat), SYİ üç (kötü beslenme:≤50, orta:51-80, iyi:>80 puan) ve DKİ-U ise 2 (kötü beslenme:≤60 iyi: >60 puan) grupta sınıflandırılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 22±2.8 yıl iken, beden kütle indeksi ortalaması erkeklerde 23.4±3.6 kg/m² ve kadınlarda 21.8±3.8 kg/m², ortalama uyku süresi erkeklerde 7.0±1.1 saat kadınlarda 6.8±1.2 saat, SYİ-2005 skoru 57.3±10.5, DKİ-U skoru 52.0±9.2 puan olarak belirlenmiştir. Bireylerin %22.8'i gecede 6 saatten az, %62.4'ü 6-8 saat ve %14.9'u 8 saatten fazla uyuduğu saptanmıştır. SYİ ve DKİ skorları hesaplanan ortalama uyku süresinin artması ile arttığı görülmüştür, ancak bu farklılık sadece DKİ hesaplamasında anlamlı bulunmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
We aimed to examine the relationship between sleep duration and anthropometric measurements and diet quality among 19-30 years old individuals studying in Hacettepe University in Ankara. This study was conducted on 202 individuals including 78 male and 124 female. General characteristics, eating habits, sleep duration and patterns, as well as food frequency questionnaire, 24-hours dietary recall, physical activity records and anthropometric measurements were collected. DQI-I and HEI-2005 of the subjects were calculated then were compared to their sleep duration. The sleep duration of the individuals were classified in 3 groups (short: 8 hours), HEI in 3 (poor: ≤50 moderate: 51-80, good:>80 points) and that DQI-I in 2 groups (poor: ≤60, good: >60 points). The average age of students was 22 ± 2.8 years, body mass index was 23.4 ± 3.6 kg/m² in male and 21.8 ± 3.8 kg/m in female, sleep duration was 7.0 ± 1.1 in male, 6.8 ± 1.2 minutes in female, HEI-2005 score was 57.3 ± 10.5, DQI-I score was 52.0 ± 9.2 points. 22.8% of students had less than 6 hours, 62.4% 6-8 hours and that 14.9% more than 8 hours of sleep per night. We found HEI-2005 and DQI-I scores increasing parallel with the increase of the average sleep duration, but it was significant (p0.05).