Gebelerin antenatal izlemlere katılımları ile sağlık okur yazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Pregnant women's participation in antenatal follow-ups and determining the relationship between health literacy
- Tez No: 951191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez araştırması gebelik döneminde kadınların antenatal izlem ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Antenatal izlem, anne adayının ve bebeğin sağlığını korumak için düzenli yapılan kontrollerden oluşur ve gebelerin bu süreçte doğru bilgiye ulaşabilmesi büyük önem taşır. Ancak, sağlık okuryazarlığı düşük olan gebeler, bu hizmetlerden yeterince yararlanamayabilir. Araştırmalar, yüksek sağlık okuryazarlığına sahip kadınların daha düzenli antenatal bakım aldığı, gebelik sürecine daha iyi adapte olduğu ve sağlıklı gebelik sonuçları elde ettiğini göstermektedir. Eğitim materyalleri ve dijital kaynaklarla gebelerin bilinçlendirilmesi, sağlık okuryazarlığını artırarak antenatal izlemlere katılımı destekleyebilir. Literatür yer alan makaleler sağlık okuryazarlığı ve antenatal izlem arasında güçlü bir ilişki olduğunu vurgulamakta ve bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This Thesis research the relationship between antenatal care and health literacy in pregnant women. Antenatal care consists of regular check-ups to protect the health of both the expectant mother and the baby, and it is crucial for pregnant women to access accurate information during this process. However, women with low health literacy may not fully benefit from these services. Research shows that women with higher health literacy tend to receive more regular antenatal care, adapt better to the pregnancy process, and achieve healthier pregnancy outcomes. Educating pregnant women through educational materials and digital resources can increase health literacy and support participation in antenatal care. literature has the articles emphasizes the strong relationship between health literacy and antenatal care and highlights the need for further research on this topic.