8. sınıf müzik dersi kazanımlarının oluşmasında öğrencilerin ilgi ve talepleri ekseninde düzenlenen 'öğrenme yaşantıları'nın etkisi
The impact of learning experience within the context of students' interest and demands on shaping 8th grade students' music lesson acquisitions
  1. Tez No: 951202
  2. Yazar: MELEK YILDIZ ÖZTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı; 8. Sınıf müzik öğretim programının uygulanması aşamasında, öğrencilerin ilgi, istek ve önerileri doğrultusunda düzenlenen öğrenme-öğretme yaşantılarının program kazanımlarının gerçekleştirilmesinde etkili olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma özü itibarı ile uygulayıcı araştırmacı tarafından hazırlanan eylem planlarının uygulanmasına dayalı olduğu için 'Eylem Araştırması' deseninde organize edilmiştir. Araştırmacı, resmi müzik öğretmeni olarak görev yaptığı okulun 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan 112 kişilik çalışma grubu ile araştırmayı yürütmüştür. Araştırma kapsamında; 8. Sınıf müzik öğretim programının bilişsel alan ve devinişsel alan kazanımlarını temsil eden;“Türk müziği biçimlerini tanır”ve“Yurdumuza ait müzik türlerinden eserler seslendirir”şeklindeki iki farklı kazanım, eylem araştırması modelinde araştırma zeminine aktarılmıştır. Dersin öğrenme-öğretme yaşantılarının düzenlenmesi aşamasında öğrencilerin talepleri, beklentileri ve ilgileri doğrultusunda hazırlanan 6 haftalık eylem planı uygulanmıştır. Eylem öncesinde öğrenci ilgi ve taleplerini belirlemek amacıyla uzman yönlendirmeleriyle ön görüşme soru havuzu hazırlanarak uygulanmıştır. Daha sonra geçerlik güvenirliği yapılan düzey belirleme testi ve performans gözlem formu uygulanmıştır. 6. Hafta sonunda da eylem sonrası öğrenci görüşlerini tespit etmeyi amaçlayan sorularla öğrenci görüşleri alınmış ve hazırlanan düzey belirleme testi ve performans gözlem formu aynı öğrencilere tekrar uygulanmıştır. Eylem araştırması sürecinde hem nicel hem de nitel veriler elde edilmiş ve veriler ilgili istatistikler ve içerik analizleri ile bulgulara dönüştürülmüştür. Araştırmadan elde edilen başlıca bulgular şu şekildedir: Çalışma grubu öğrencilerinin büyük çoğunluğu, müzik dersini 'dinlenme-eğlenme-rahatlama' dersi olarak tanımlamaktadır. Araştırmada öğrenciler öğretmenlerinden; daha fazla müzikal etkinlik, daha fazla müzik dinleme, daha çok ve farklı enstrümanla etkinlikler yapabilme, söyleme etkinlikleri içinde de bireyselden çok grupla şarkı-türkü söyleme etkinliklerini talep etmektedirler. Özellikle Gitar, Melodika, Piyano, Flüt, Bağlama, Bateri gibi enstrümanların daha fazla etkinliklere dahil edilmesi istenmiştir. Öğrencilerin imgelerinde müzik dersi; müzik kültürünün önemli bir taşıyıcısı olarak algılanmaktadır. Öğrenciler müziği, insanın gündelik yaşamının ayrılmaz bir unsuru olarak algılamaktadırlar. Öğrenciler kendi inisiyatiflerinin yansıdığı ders işleniş sürecine ilişkin olarak; ders ortamının daha demokratik bir hale geldiğini, böyle bir ortamda müzik derslerinin daha zevkli olduğunu düşündüklerini, kendi fikir ve düşüncelerinin önemsenmiş olmasının onlara mutluluk duygusu verdiğini, dersin daha verimli hale getirilmesi amacıyla dersin işlenişine gösterilen özenli tutumun, derse dönük dikkat ve motivasyonlarını arttırdığını düşündüklerini beyan etmişlerdir. Öğretmen günlüklerine yansıyan tespitlere göre; derslerde icra edilen eserlere farklı enstrümanlarla eşlik edilmesi, özellikle bağlama çalabilen öğrencilerin türkülere sazlarıyla eşlik etmeleri, öğretmenin flüt ve piyano ile saz semaisi, longa, şarkı gibi formları örneklendirmesi, karaoke temelli söyleme etkinlikleri, özellikle Mehter Müziği içeriğine dönük nispeten daha yoğun ilginin gözlemlenmesi, öğrencilerin ortak çalma listeleri hazırlayıp bunları sunmaları ve tartışmaları, öğrencilerin sesle icra etme etkinliklerinde başta tek başına söylemeye dönük çekingen tavırları nedeni ile ikili ve üçlü gruplarla söyleme ve son derslerde ise tek başına şarkı-türkü söylemeye daha çok katılımın gözlemlenmesi, sınıf içinde işbirlikli öğrenme ortamı yaratırken, derse dönük bireysel ve grup katılımını ve motivasyonu üst düzeye çıkardı. Az da olsa bir grup öğrenci, hem eylem öncesinde hem de eylem sonrasında dersin, özellikle sınav dönemlerinde“seçmeli”olması gerektiğini düşünmektedirler. Araştırmanın değerlendirmeye dönük odağında bulunan 8. Sınıf müzik dersi bilişsel alan kazanımlarından olan;“Mü.8.D.1. Türk müziği biçimlerini tanır”ve devinişsel alan kazanımlarından olan“Mü.8.A.5. Yurdumuza ait müzik türlerinden eserler seslendirir”kazanımına dönük olarak yapılan ön ve son uygulama ölçümleri sonrası oluşan öğrenci erişileri, son uygulama lehine anlamlı bir farklılığı yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine whether learning and teaching experience arranged in the light of students' interest, eagerness and suggestions is effective in program acquisitions in the application of 8th grade students' music education. As the essence of the study is based on the application of the cause of action planned by the researcher, the study focuses on action research. The researcher conducts the study with 112 study groups of 8th grade students in the school where the researcher works as a music teacher. Within the context of the study, the researcher carries out 6-week course of action designed in the light of students' demands, expectations and interests during the phase of arranging learning and teaching experience based upon two different learning outcomes representing cognitive and psychomotor acquisitions of 8th grade students. Both qualitative and quantitative data are obtained as part of the action research and data are analyzed with relevant analysis methods finally being transmitted into findings. The findings of the study are as follows: The majority of students defines music lesson as a way of resting, relaxation and entertaining. As part of the study, students ask their teacher to carry out more musical activities, listen to more music, conduct more activities with different instruments and display group singing activities rather than individual activities. Students ask their teacher to focus more on instruments including especially guitar, melodica, piano, flute, baglama and drums. It is also understood that students conceive music lesson as a significant representation of music culture. Also, students consider music as an indispensable part of their daily lives. Related to the teaching process where students' own initiatives are represented, students state that class atmosphere becomes more democratic, music lesson becomes more enjoyable, taking their ideas and opinions into consideration ignites their happiness and the attentive approach to teaching the lesson increases their motivation significantly. According to the observations encountered in teachers' journals, while playing different instruments for the musical pieces displayed in lessons, joining folk songs with students' saz, teacher's exemplification of saz semai, longa and songs with flute and piano, observing more intensive interest especially in janissary music, students' preparation, presentation and discussion of playing mutual playlist, observing an increase in students' tendency for solo singing in last lessons despite their singing actions as a group of two or three because of their shy attitudes in the beginning of the lesson creates cooperative learning atmosphere, it increases individual and group participation and students' motivation. A small group of students also state that music lesson needs to be as an optional lesson especially during exam periods. Learning outcomes obtained as a result of prior and subsequent application methods display a meaningful difference in regards to the 8th grade students' cognitive learning outcomes“Mü.8.D.1. learn Turkish Music styles”and psychomotor learning outcomes“Mü.8.A.5 sing different types of Turkish music.”