HVAC sistemlerinde kontrol yöntemleri, modelleme ve optimizasyon
The Controlling, modeling and optimization in the HVAC systems
- Tez No: 95124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
HI ÖZET Binalarda ve fabrikalarda kurulacak olan HVAC sistemlerinin amacı, insanların bulundukları ortamları konfor şartlarına getirmek, aynı şekilde fabrika ortamlarını da üretim yapılan alanla ilgili olarak gerekli olan ortam şartlarını sağlamak için kurulmuşlardır. Tüm sistem dizaynlarında olduğu gibi HVAC sistem dizaynında da sistem parametreleri, oluşacak yükün maksimum durumuna göre seçilir. Ancak, değerler her ne kadar bu şekilde belirlense de sistem zamanının büyük bir kısmında maksimum yükün çok altında ve değişen yük durumlarında çalışır. Bu nedenle otomatik kontrol sistemlerinin kullanılması hem istenen şartların değişen yükler altında hızlı bir biçimde sağlanması hemde gereksiz enerji sarfiyatını engellemek açısından önemlidir. Bu çalışma da, özellikle gelişen teknoloji ile insanların daha yüksek konfor şartlannı arzulamaları ile ortaya çıkan ve halen gelişmekte olan HVAC sistemleri kontrol yöntemlerinden bahsedilmiştir. Sistemde bulunan elemanların çalışmaları ve kontrol işlemini nasıl gerçekleştirdikleri hakkında bilgi verilmiştir. Binanın normal yada minimum yük altındaki çalışması esnasında uygulanabilecek optimizasyon metotları anlatılmıştır. Mahal şartlarının kontrolünün nasıl yapıldığından bahsedilerek basit bir HVAC sistemine ait matematik model oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : HVAC, Kontrol, Matematik Model, Optimizasyon.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of HVAC systems which are set up in buildings and factories are installed to provide comfortable conditions for environments in which peoples are, similarly they are set up to necessary enviroment conditions for production zones. Similarly all systems desings, in the HVAC system desings, systems parameters are choosed for maximum load which will occur. However the values determined in this way, a big part of system time continues too below the maximum load and runs at variable loads. So, using automatic control systems are important for conditions which are wanted to provide rapidly at variable loads and to prevent energy expenditure. In this work the automatic control methods of HVAC systems which are developed and appeared by the comfortable conditions of peoples have been discussed. The running of systems components and how they can provide control operations have been stated. During the work of building at normal or minimum loads, the optimization methods which can be used are stated. How the control of enviroment conditions are provided and a mathematical model which is belong to HVAC systems are constituted. KEY WORDS : HVAC, Control, Mathematics Model, Optimization.