Pozitif psikolojik sermayenin işe tutkunluk üzerinde etkisi
The effect of positive psychological capital on work engagement
- Tez No: 951265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES UĞUR TOHUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal mübadele kuramı çerçevesinde pozitif psikolojik sermayenin işe tutkunluk üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca uygun olarak çalışma Kastamonu ilindeki bir alışveriş merkezinde çalışan 200 kişi ile yürütülmüştür. Çalışma için ihtiyaç duyulan veriler online ve yüz yüze olarak anket vasıtasıyla elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin keşfedici faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin güvenirlik düzeyleri Cronbach Alfa katsayısı kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışmada pozitif psikolojik sermaye üç boyut ve işe tutkunluk tek boyut üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, pozitif psikolojik sermayenin işe tutkunluğu pozitif yönde anlamlı etkilediğini göstermiştir. Çalışma sosyal mübadele kuramı çerçevesinde ilgili değişkenler arasındaki ilişkileri yorumlaması doğrultusunda alan yazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of positive psychological capital on work engagement within the framework of social exchange theory. In accordance with this purpose, the study was conducted with 201 people working in a shopping center in Kastamonu province. The data needed for the study were obtained through online and face-to-face questionnaires. Exploratory factor analysis of the scales used in the study was performed. The reliability levels of the scales were interpreted using Cronbach's Alpha coefficient. In the study, positive psychology was evaluated on three dimensions and work engagement was evaluated on three dimensions. The findings of the study show that positive psychological capital has a significant positive effect on job passion. The study contributes to the literature in terms of interpreting the relationships between the relevant variables within the framework of social exchange theory.