Üniversite öğrencilerinin imgeleme ve bilişsel esneklik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of university students imagination and cognitive flexibility levels in terms of some variables
- Tez No: 951331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin imgeleme ve bilişsel esneklik düzeylerinin bazı değişkenler açısından ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Türkiye Cumhuriyeti'nde üniversite eğitimine devam eden üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Dicle Üniversitesi spor bilimleri ve diğer fakültelerde öğrenim gören 139 erkek, 146 kadın olmak üzere toplam 285 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel yöntemle tasarlanan bu çalışmada tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, APA DSM-5 kriterlerine göre Hall ve dig. (1998) tarafından geliştirilen ve Esen Kızıldağ, M. Şefik Tiryaki tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Sporda İmgeleme Ölçeği-SİÖ (Sport Imagery Questionnai re- SIQ)”ve Dennis ve Wal (2010) tarafından geliştirilen; Sapmaz ve Doğan (2013) tarafından uyarlanan“Sporcu Bilişsel Esneklik Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik dağılımları incelenmiştir. İkili grupların analizinde bağımsız örneklemler için T testinden yararlanılmıştır. İlişkisel analizler için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde; öğrenim gören Dicle Üniversitesi öğrencilerinin imgeleme düzeyleri yüksek düzeyde, bilişsel esneklik düzeyleri ise orta düzeyde bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin imgeleme düzeylerinde yaş, okuduğunuz fakülte veya bölüm, düzenli olarak spor yapıyor musunuz ve kritik anlarda doğru karar verme yetisine sahip misiniz değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between imagery and cognitive flexibility levels of university students in terms of some variables. The population of the study consists of university students continuing their university education in the Republic of Turkey. The sample consists of a total of 285 students, 139 males and 146 females, studying at Dicle University sports sciences and other faculties. In this study designed with quantitative method, survey design was used. The data of the study were collected by personal information form,“Sport Imagery Questionnai re- SIQ”developed by Hall et al. (1998) according to APA DSM-5 criteria and adapted into Turkish by Esen Kızıldağ and M. Şefik Tiryaki, and“Athlete Cognitive Flexibility Scale”developed by Dennis and Wal (2010) and adapted by Sapmaz and Doğan (2013). SPSS 27.0 package programme was used for statistical analysis of the data obtained. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distributions were examined. T-test for independent samples was used in the analysis of binary groups. Correlation and regression analyses were performed for relational analyses. When the results of the analyses were examined; the imagery levels of Dicle University students were found to be at a high level and cognitive flexibility levels were found to be at a medium level. A significant difference was found in the imagery levels of university students according to the variables of age, the faculty or department you study, do you regularly do sports and do you have the ability to make the right decision in critical moments (p0,05).