Ahşap esaslı levhalarda köşe birleştirme tipi ve tutkal çeşidinin diyagonal basma ve çekme direncine etkileri
The Investication of resistance corner connetron type in the wood based plate and effects on the diagonal press and pull resistance of glue types
  1. Tez No: 95142
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ALTINOK, PROF.DR. SÜLEYMAN KODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Kutu mobilya konstrüksiyonlanndaki köşe birleştirmeler, kullanım durumlarına göre belli yüklere maruz kalırlar. Bu nedenle kutu mobilya konstrüksiyonlanndaki birleştirmelerin mukavemetleri; kullanılan malzemeye, köşe birleştirme tipine ve yapıştırıcı çeşidine göre değişiklik gösterdiği gibi zorlama yönüne göre de değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada, kutu mobilya konstrüksiyonlannda kullanılan birleştirme türlerinin ve tutkal çeşidinin yanısıra, köşe birleşmelerine diyagonal basma ve çekme yönündeki kuvvetlerin köşe birleşmeleri dayanımına olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ahşap esaslı üç değişik levha (yonga levha, MDF ve suntalara), üç değişik birleştirme türü (kavelak, yabancı çıtak ve lambalı), iki değişik tutkal (PVA ve polimarin) seçilerek, deney numuneleri hazırlanmış ve diyagonal basma ve çekme deneyleri yapılmıştır. Basma deneylerinde levha malzeme cinsi x birleştirme türü x tutkal çeşidi grupları arasında fark olmadığı, çekme deneylerinde ise en iyi birleştirmenin, yonga levhada kavelalı birleştirme tipi ile PVA tutkalının kullanılmasıyla elde edildiği görülmüştür. Kutu mobilya konstrüksiyonlan aynı anda hem basma hem de çekme gerilmelerine maruz kaldığından, bu konstrüksiyonlarda yonga levhada, kavelalı birleştirme tipi ile PVA tutkalının kullanılması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ahşap Levha, Köşe Birleşmesi, Basma ve Çekme Dayanımı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Comer connections in the construction of case furniture are exposed to certain loads according to the usage examples. For this reason, the strength of connections in the construction of case furniture is shown various changes not only according to the usage of materials, the type of corner connections and the kinds of glue but also the aplication of force direction. In this study, the effects of the corner connection types and kinds of glue on the strength of diagonal pressure and pull stress in the construction of case furnitures have been investigated. For this purpose, wooden based three various slab (shaving panel, MDF and laminated sheet) three various connection type ( treenail, alien lath and rabbet) and two kinds of glue are selected, and experimental samples have been prepared, and diagonal press and pull experiments have been done. In press experiments, there were no differences among the group of the slab material types x connection type x glue types. However, in pull experiments the best connection types for shaving panel was obtained by treenail. Connection type with the of usage of PVA glue to exposure of press and pull stress at the same time. In the construction of case furniture, it is recommended to use the type treenail connection and PVA glue. KEYWORD: Wooden Plate, Corner Connection, Press and Pull Stress