Mevlânâ'nın Mesnevi'sinin Thompson'un motifler indeksine göre incelenmesi
Examination of Mevlânâ's Mesnevî accordingto Thompson's index of motifs
  1. Tez No: 951419
  2. Yazar: KADİR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHİN YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî'nin (1207-1273) Mesnevî adlı eseri üzerine ayrıntılı bir okuma yapılmış ve eserde kullanılan motifler incelenmiştir. Tespit edilen motifler; Stith Thompson'ın (1885-1976) motif dizinine göre tasnif edilmiş ve edebiyat, mitoloji, arkeoloji, din ile ilgili kaynaklar taranarak analitik-tanımlayıcı yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bu incelemeler yapılırken disiplinler arası çalışılmış ve bu konuyla ilgili edebiyat taramaları yapılmıştır. Sonuç olarak Mevlânâ'nın evrensel bir değere sahip birçok motifi farklı anlamlara gelecek şekilde sıklıkla kullandığı tespit edilmiştir. Şairin motifler üzerinden yaptığı sembolik anlatımlar çalışmaya yorumlamaya açık geniş bir araştırma alanı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed reading of Mevlana Celaleddin-i Rumi's (1207-1273) work named Mesnevî was made and the motifs used in the work were examined. The motifs determined were classified according to Stith Thompson's (1885-1976) motif index and evaluated with analytical-descriptive methods by scanning the sources related to literature, mythology, archaeology and religion. While these examinations were being made, interdisciplinary studies were carried out and literature scans were made on this subject. As a result, it was determined that Mevlana frequently used many motifs with universal value in a way that would have different meanings. The symbolic expressions made by the poet through motifs provided the study with a wide research area open to interpretation.