Mevlana'nın Mesnevi'sinin ilk onsekiz beytinin şerh ve çeviri aracılığıyla Türk Edebiyatı ve kültüründe içselleştirilmesi
Internalization of the first eighteen couplets of Rumi's Mesnevi through commentaries and translations in Turkish Literature and culture
  1. Tez No: 257166
  2. Yazar: CAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Türk Dili ve Edebiyatı, Translation and Interpretation, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu incelemede bir çeviri şekli olan şerhlerin, çeviri faaliyetiyle kaynak dilden hedef dile gerçekleşen kavram ve kelime geçişinde, bu kavram ve kelimelerin hedef dilde yerleşmesindeki ve içselleştirilmesindeki rolü irdelenmiştir.Bu konu üzerinde çalışılırken, Türk edebiyatına Farsçadan giren bir tür olan mesnevi formu ve en çok şerh edilen Mevlânâ'nın Mesnevî adlı eseri ve bu eserin ilk on sekiz beyti ele alınmıştır.Kaynak dili Farsça olan Mesnevî'nin ilk on sekiz beytindeki kavram ve kelimeler incelenerek, bu kavram ve kelimelerin hedef dil olan Türkçe'de nasıl kullanıldığı ve içselleştirildiği Türk edebiyatından örnekler verilerek anlatılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the activity of şerh (commentary) in the process of word and concept transferral from the source language to the target language by way of the practice of translation, and also its role in the establishment and internalization of those words and concepts in the target language is examined in detail.In the course of this examination, it is focused on the mesnevi form which is a genre that is adopted in Turkish literature from Persian, Mevlana?s work of art called Mesnevî that is the most commentated literary work, and particularly the first eighteen couplets of this work in question.Analyzing the significant words and concepts of the first eighteen couplets of Mesnevî, the source language of which is Persian, the way those words and concepts are used in Turkish, that is the target language, and how those are internalized by Turkish literature is intended to be explained with examples.