Ahşap kompozit levhalar ve bisküvi birleştirme tekniği ile üretilmiş mobilya köşe birleştirmelerinin direnç özellikleri
Furniture resistance properties of corner joints of wood based panel and produced with technical of biscuit joints
  1. Tez No: 397015
  2. Yazar: YASİN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, bisküvi birleştirme tekniği ve ahşap esaslı malzemeler ile üretilmiş kutu tipi mobilya birleştirmelerinin moment taşıma kapasiteleri araştırılmıştır. Yonga Levha(YL) ve MDF kullanılarak ''L'' tipi olarak üretilmiş kutu konstrüksiyonlu mobilya köşe birleştirmelerde bisküvi birleştirme tekniği uygulanmıştır. Deneylerde ahşap esaslı levha olarak 18 mm. kalınlığında Yonga Levha (YL) ve 18 mm. kalınlığında orta yoğunlukta lif levha (MDF) kullanılmıştır. Tutkallı birleştirmelerde Polivinilasetat (PVAc) ve Polimarin tutkalı kullanılmıştır. Bisküvi tipi olarak H0, H10, H20 numaralı 3 farklı bisküvi kullanılmıştır. Deney örnekleri, kullanım sırasında etkisinde kalabilecekleri kritik yükler göz önüne alınarak statik diyagonal basınç ve diyagonal çekme yükü altında test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre MDF ile üretilen bisküvi örnekleri YL ile üretilen örneklere göre daha fazla moment taşımıştır. Basınç etkisine maruz kalan köşelerde sırası ile H20>H10>H0 numaralı bisküviler, çekme etkisine maruz kalan köşelerde ise sırası ile H10>H0>H20 numaralı bisküviler daha yüksek direnç göstermiştir. Buna göre basınç direncine maruz kalan köşe birleştirmelerde H20 numaralı bisküvi, çekme direncine maruz kalan köşe birleştirmelerde ise H10 numaralı bisküviler kullanılmalıdır. Yonga levha ve MDF ile üretilmiş basınç etkisi altında kalan mobilya köşe birleştirmelerinde; PVAc tutkalı ile yapıştırılmış H20 numaralı bisküvi, çekme etkisine maruz kalan köşe birleştirmelerde ise Polimarin tutkalı ile yapıştırılmış H10 numaralı bisküvi kullanılmalıdır. Konu ile ilgili malzeme, tutkal ve bisküvi çeşitleri farklı varyasyonlar şeklinde denenebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, it has been investigated to carry the moment capacity for technical of biscuit joints and wood based materials produced with case type of furniture joints. In the case construction of furniture corner joints applied the technical of biscuit joints as produced ''L'' type of particleboard (YL) and medium density fiberboard (MDF). In the tests, as wood based panels particleboard (YL) and medium density fiberboard (MDF) both of them are 18 mm. thickness used. In the gluing joints used polivinylacetad (PVAc) and polymarin type of glues. As the biscuit type used orderly 3 different biscuits, number of H0, H10 and H20. Test examples tested under the diagonal loads of static tension and static compression as the care of critical loads when their using. According to the test results, the joint example from medium density fiberboard (MDF) carried moment loads more than the joint example from particleboard (YL). The corner under the compression effect resistanced orderly number of biscuits H20, H10 and H0 as for the corner under the tension effect more resistanced orderly number of biscuits H10, H0 and H20.Acording to the results should be use number of H20 biscuit the corner joint for under the compression resistance as for H10 biscuit the corner joint for under the tension resistance. Should be use number of H20 biscuit glued with PVAc glue for effect of under the compression the furniture corner joints produced from particleboard (YL) and medium density fiberboard (MDF), as for H10 biscuit glued with polymarin glue effect of under the tension the furniture corner joints. On the other hand, the kind of material, glue and biscuits it can be test in the various shape.