Hemiparetik serebral palsili çocuklarda video tabanlı oyunların üst ekstremite fonksiyonu ve aktivite katılıma etkisi
Effects of video-based games on upper extremity function and activity participation in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 951500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE YARAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemiparetik serebral palsili (SP) çocuklarda video tabanlı oyunların üst ekstremite motor fonksiyonu ile aktivite katılımı üzerindeki etkilerini sistematik olarak değerlendirmekti. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, 7–13 yaş aralığında, hemiparetik SP tanısı almış, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) düzey I–III ve El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS) düzey 1–3'te olan 24 çocuk dâhil edildi. Basit rastgele atama yöntemiyle çalışma (n = 12) ve kontrol (n = 12) gruplarına ayrıldılar. Kontrol grubuna 12 hafta boyunca haftada dört kez, 45'er dakikalık Nörogelişimsel Tedavi (NGT) seansları uygulandı. Çalışma grubuna ise aynı süre içinde haftada iki NGT seansı ile birlikte haftada iki 45'er dakikalık Kinect oyunu oynatıldı. Başlangıçta ve 12. haftanın sonunda tüm katılımcılar; zamanlı performans bazlı el fonksiyonu için 9 Delikli Peg Testi (9PEG), beceri temelli el fonksiyonu için Duruöz El İndeksi (DEİ) ve aktivite katılımı için Katılım İçin Yardım Ölçeği (KİYÖ) ile değerlendirildi. Değerlendirmeleri, alanında uzman bir fizyoterapist gerçekleştirdi. Bulgular: Grupların yaş, cinsiyet, KMFSS ve EBSS dağılımları arasında başlangıçta anlamlı fark bulunmadı (p>0,05); bu da grupların homojen olduğunu gösterdi. Her iki grupta da DEİ ve KİYÖ puanlarında 12 hafta sonunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler elde edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to systematically evaluate the effects of video-based gaming on upper extremity motor function and activity participation in children with hemiparetic cerebral palsy (CP). Materials and Methods: Twenty-four children aged 7–13 years with hemiparetic CP, classified as Level I–III on the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Level 1–3 on the Manual Ability Classification System (MACS), were recruited. Participants were randomized into intervention (n=12) and control (n=12) groups. The control group received Neurodevelopmental Therapy (NDT) four times per week (45-minute sessions) over a 12-week period. The intervention group received two NGT sessions and two Xbox Kinect gameplay sessions per week, each lasting 45 minutes, over the same duration. Baseline and post-intervention assessments included the Nine-Hole Peg Test (9HPT) to measure timed performance-based hand function, the Duruöz Hand Index (DHI) for skill-based hand function, and the Assistance to Participation Scale (APS) to assess participation in daily activities. All assessments were conducted by a blinded expert physiotherapist. Results: Baseline characteristics (age, sex, GMFCS, MACS levels) were comparable between groups (p>0.05), confirming group homogeneity. Both groups exhibited statistically significant improvements in DHI and APS scores after 12 weeks (p0.05).