Re-thinking architectural education in turkey: cultivating a reciprocal relationship between education and practice
Türkiye'deki mimarlik eğitimini yeniden düşünmek: eğitim ve pratik arasinda birbirini besleyen bir i̇lişkinin geliştirilmesi
- Tez No: 951506
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Vitruvius'tan itibaren, teorik bilgi ile uygulamanın birlikteliği, mimarlık eğitiminin temel gerekliliklerinden biri olarak tanımlanmış, ancak usta-çırak ilişkisine dayalı eğitimin kurumsallaşmasıyla bu süreklilik zaman içinde kırılmalara uğramıştır. Özellikle 1960'lı yıllarda mimarlık teorisinin bağımsız bir alan olarak tanınmasının ardından, eğitim ve pratiği bir araya getirmeye yönelik görüşler ağırlık kazanmış ve mimarlık eğitimi çeşitli yönleriyle farklı platformlarda tartışma konusu olmuştur. 1990'lı yıllardan itibaren yapılan tartışmalarda meslek pratiği kavramı çoğunlukla inşaat sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak ele alınmaktadır. Ayrıca, yasal, kurumsal ve pedagojik sorunlar nedeniyle bu kopukluğun devam etmesi, Türkiye'de hem eğitim ortamlarının niteliğini hem de mimarlık mesleğinin gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir. Öte yandan, günümüzde eğitim ortamlarında ve mimarlık mesleğinde yaşanan hızlı ve etkili dönüşümler, bu ilişkinin yeniden tanımlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, eğitimi ve pratik arasında birbirini besleyen bir ilişkinin kurulmasını destekleyecek yapısal, pedagojik ve yönetsel alanları tespit ederek, eğitim sisteminin gelişimi için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi ve güncel tartışmaları literatür taramasıyla ele alınmıştır. Bunun yanı sıra öğrenci ve mezunlarla yürütülen anket çalışmaları ile akademisyenler ve eğitime katkı sunan profesyonellerle yapılan görüşmeler aracılığıyla mevcut sorunlar ve gelişime açık yönler analiz edilmiştir. Araştırma, nitelikli, üretken ve esnek bir eğitim sistemine ulaşmak için devam eden mesleki dönüşümleri, paydaşların iş birliğini ve alternatif pedagojik modelleri dikkate alan bütüncül bir çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
Since Vitruvius, the unity of theoretical knowledge and practical experience has been regarded as a fundamental requirement of architectural education. However, as apprenticeship-based educational models became institutionalized, this continuity has been fractured over time. Especially after architectural theory was recognized as an independent field in the 1960s, views on bringing education and practice together gained prominence, and various aspects of architectural education have become a subject of debate on various platforms. From the 1990s onward, in these discussions, the concept of professional practice was predominantly framed around the needs of the construction industry. In addition, due to legal, institutional, and pedagogical problems, the persistence of this disjunction had a negative impact on both the quality of educational environments and the development of the architectural profession in Türkiye. Furthermore, the rapid and impactful transformations currently occurring in architectural education and practice call for a reconceptualization of this relationship. This study aims to identify structural, pedagogical, and administrative areas that will support the establishment of a reciprocal relationship between education and practice, and to offer recommendations for the development of the educational system. To this end, the historical development and current debates in architectural education are explored through a literature review. Also, surveys conducted with students and graduates, as well as interviews with academics and professionals contributing to education, are used to analyze critical problems and solutions for improvement. The research suggests a holistic framework that takes into account ongoing professional transformations, collaboration of stakeholders, and alternative pedagogical models for achieving a qualified, productive, and flexible educational system.